gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Seçim sonrası ekonomi
Seçim sonrası ekonomi

12 Haziran seçimleri ekonomik açıdan da belirleyici bir unsur idi. Seçimler öncesinde risk almak istemeyen piyasadaki gidişatı belirleyen unsur olurken, sonuçlar piyasaları tatmin eden yönde oldu.

Geçen hafta yurt dışı piyasalarda olumsuz hava devam ederken, yurt içinde oyuncuların seçim öncesinde risk almak istemeyip önemli miktarlarda pozisyon kapadığını gözlemledik.

Bu hafta yurt dışı piyasalarda düşüşün devamı IMKB-30 endeksini bir miktar etkileyebilir. Ancak bunun haricinde seçim sonuçlarının piyasaları tatmin etmesi gereken sonuçlar olduğu kanaatindeyiz. Bununla beraber TSİ 10:00’da deklare edilen Türkiye cari dengesinin piyasa açısından ilk etapta olumlu algılandığını söylemekte yarar görüyoruz.

IMKB-30’a ve yaşanan gelişmeleri bir miktar daha detaylandırmak gerekmektedir. Yurt dışı yatırımcılar tarafından korkulan senaryolardan bir tanesi AKP’nin meclisteki sandalye sayısının 330 üzerinde olması idi. Bilindiği gibi bu sayıya ulaşılsa idi AKP tek başına anayasa değişikliğini referanduma götürme yetkisine sahip olacaktı. Ancak bu sayıya ulaşılamaması politik riskin azaldığına işaret etmekte çünkü bu gelişmeler ışığında diğer partilerle birlikte anayasa değişikliği yapılması gündemde olacaktır. Bununla beraber piyasaların bu ara en fazla takip ettiği iki ekonomik gelişme cari denge ve arttırılması gündemde olan bazı vergilerdir. Ekonomik politikanın kısa sürede netleşmesi ve uygulanacak politikaların belirlenmesi piyasaların yönünün tayin edilmesinde önemli rol oynayacak gelişmelerden biri olarak görülmektedir. Teknik olarak IMKB-30 grafiğini incelersek yatay ve geniş bir bantta seyrettiğini gözlemleyebiliriz. 78,500-600 seviyesi üzerinde kapanışlar olması piyasanın 80,000-80,300 aralığına hareketlenmesine sebep olacaktır. Ancak 77,300-500 aralığının aşağı yönde kırılması ise borsa dinamiklerini bozabilir. Bu hareketlerin dikkatle takip edilmesi gerekmektedir. Bant hareketlerinin devam etmesi durumunda ise pozisyonlarda fazla değişiklik önermiyoruz.

 

DOLARDA GEVŞEME SİNYALLERİ

 

Dolar\TL kurlarının seçim sonrasında Eur/USD paritesindeki yukarı harekete de bağlı olarak 1,5670-1,5700 seviyelerine gevşediğini gözlemliyoruz. Bu seviyelerin aşağı yönlü kırılması durumunda kurda sırasıyla 1,5500 ve 1,5300’ gevşemesi olası gözükmektedir.

Yurt dışı borsalarda ise yaşanan yükselişin düzeltmesi devam etmektedir. Ancak 11,750 seviyesinin altına sarkmalarda DOW Jones endeksinin teknik anlamda görünümünün zayıflayacağını düşünmekteyiz. Bununla beraber Yunanistan ile ilgili haberlere dikkatli takip etmek gerekmektedir. Çarşamba sonrasında deklare edilecek olan ABD perakende satış ve sanayi üretim verilerinin de piyasaları etkilemesi olasıdır.

 

 

Facebook'ta Paylaş
Yazar Rafi OJALVO
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
12 Haziran seçimleri ekonomik açıdan da belirleyici bir unsur idi. Seçimler öncesinde risk almak istemeyen piyasadaki gidişatı belirleyen unsur olurken, sonuçlar piyasaları tatmin eden yönde oldu.

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008