gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Rozental’in duvar karikatürü “Cartooning for Peace”de
Rozental’in duvar karikatürü  “Cartooning for Peace”de
İzel Rozental ve Kossikalı çizer Robert Rousso

10 Haziran Cuma günü Korsika’da açılışı gerçekleşen Cartooning For Peace’in bu yılki teması “Liberons Les Crayons”. Etkinliğe çeşitli ülkelerden 25 gazete çizerinin yanı sıra Şalom’un ‘Tünelin Ucu’ köşesi çizeri İzel Rozental de katıldı.

Cartooning For Peace (Barış İçin Karikatür), Le Monde çizeri Plantu’nun dönemin BM Başkanı Kofi Annan ile kurduğu ve amacı 2006 karikatür krizi ertesinde, dünya medyasının önemli ve etkili karikatürcüleri arasında yapıcı diyaloglar oluşturmak olan uluslararası bir vakıf. Bugün 80’e yakın üyesi var.

İzel Rozental, 20 yılı aşkın bir süredir gazetemiz için çizdiği evrensel ve tarafsız karikatürleri sayesinde bu oluşum içinde yer alıyor. Daha önce İsrail, Filistin, Japonya ve Yeni Zelanda’da düzenlenen konferans ve sergilere katılmıştı. Rozental bu yılki sergiye özellikle dünya barışı üzerine ve Türkiye Avrupa ilişkilerini konu alan çeşitli karikatürleriyle katıldı. Rozental, serginin orta yerinde bulunan dev boyuttaki duvar karikatürü hakkında şöyle dedi: “İlk defa bir karikatürümün bu kadar büyüdüğüne tanık oldum ve hem şaşırdım hem de çok sevindim”

Bu yıl Korsika’nın Bastia kentinde gerçekleşen söz konusu serginin başlığı: “Liberons Les Crayons/Kalemlere Özgürlük”.

 Başta Fransa olmak üzere, İsrail, Filistin, ABD, Arjantin, Belçika, Ermenistan ve Türkiye’den toplan 25 çizerin eserleri için Bastia’nın en önemli müzesinde iki ay sürecek büyük bir sergi düzenlendi. Bu serginin açılışına Fransa’dan bazı bakanlar ve Bastia Belediye Başkanı katıldı.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
10 Haziran Cuma günü Korsika’da açılışı gerçekleşen Cartooning For Peace’in bu yılki teması “Liberons Les Crayons”. Etkinliğe çeşitli ülkelerden 25 gazete çizerinin yanı sıra Şalom’un ‘Tünelin Ucu’ köşesi çizeri İzel Rozental de katıldı.

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008