gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
43 genç kızın yarına heyecanlı adımı
43 genç kızın yarına heyecanlı adımı

2002 yılında Hahambaşılık Eğitim Komisyonu HEGKOM bünyesinde kurulan Annette Bat-Mitsva kulübünün 2010-11 dönemi kızlarının toplu Bat- Mitsva töreni, 5 Haziran Pazar günü Neve Şalom Sinagogu’nda yapıldı.

Bu yıl beşincisi düzenlenen bu törene bir yıl boyunca kulübe devam eden Bat-Mitsva çağındaki 43 genç kız katıldı. Tören, kızların yıl boyunca yaptıkları çalışmaları gösteren bir video gösterimi ile başlandı. Ardından kızlar, kulüp şarkılarını söyleyerek babalarını kollarında sinagoga girip tevadaki yerlerini aldılar. Hahambaşı Rav İsak Haleva, “Baruh Aba” şarkısı eşliğinde yerini aldı, törenin akışını yürüten HEGKOM Koordinatörü Hayim Hason’un tüm davetlilere “Hoş geldiniz” dedi.  HEGKOM Başkanı Hayim Kohen Yanarocak ve Cemaat Başkan Vekili Moris Levi birer konuşma gerçekleştirdiler.

Kızlar ‘Tsena Urena’yı söyledikten sonra Bat-Mitsva duasını İbranice ve Türkçe tercümesini okudular. Hazan Araşi David Sivi “Anoten” , Hahambaşı Rav Haleva ise “Mişeberah” dualarını okudular. Mizmor Ledavid söylendikten sonra Hahambaşı söz alarak Bat-mitsva yapan kızlarıyla dualarıyla kutsadı.

Kızlar öncelik ile yıl boyunca onları bilgilendiren Linda Güner, Vivet Demirkapulu, Kleri Kapyas, Jilda Göncer ve Karen Alaluf’u tevaya davet ederek onlara teşekkür edip çiçek verdiler.

Bu yıl mum töreninin teması “Sembol ve Değerlerimiz” idi. Sırası ile mumlar yakılırken Bet Hamikdaş, Menora, On emir, Şabat, Hanukiya, Sevivon, Sefer Tora, Magen David,  Ketuba, Şofar, Mezuza, Tsedaka kavramları izah edildi. İlk mum yakılırken kulübe adı verilen, anne ile babası davetliler arasında bulunan ve 2003 terörist saldırısında aramızdan ayrılan Annette Rubenstein Talu anıldı. Kızlar yıl boyunca topladıkları tsedakayı vermek üzere tevaya Öğrenciler Yardım Derneği – Mişne Tora- Başkanı Roni Rodrik ‘i davet ettiler. Diğer mumlar şarkılar eşliğinde yakıldı.

Başkan Yanarocak, kızların gösterisini hazırlayan UÖMO Müzik Öğretmeni Emine Keskin ile Bat-Mitsva Kulübü Sorumlusu Eslin Mordoh’a buket sundu. Eslin Mordoh yaptığı kısa konuşmada kendilerine güvenerek çocuklarına kulübe gönderen velilere teşekkür etti. 

Tören kızlara, Hahambaşı tarafından verilen diplomalarının dağıtımı ile son buldu. Kızlara diplomalarının yanı sıra  “Yahudilikte Ergenliğe Geçerken” kitabı ile genç yaşında aramızdan ayrılan Moşe Kohen anısına HEKOM sekreteri Lizet-Yakup Kohen ve ailesinin hediyesi, Rav N. Behar’ın “Dini Uygulama Rehberi” ile İhtiyarlara Yardım Derneği’nin hediyesi verildi.

Neve Şalom Kültür Merkezi’ne inen kızlar aileleri ile birlikte pastalarını kestiler.  Yıldırımspor gençlerinin kısa dans gösterisi izledikten sonra Barınyurt’un hazırladığı kokteyle geçildi. Kızlar aileri ile birlikte bol bol resim çektirerek anılarını ölümsüzleştirdiler.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
2002 yılında Hahambaşılık Eğitim Komisyonu HEGKOM bünyesinde kurulan Annette Bat-Mitsva kulübünün 2010-11 dönemi kızlarının toplu Bat- Mitsva töreni, 5 Haziran Pazar günü Neve Şalom Sinagogu’nda yapıldı.

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008