gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
‘Mavi Marmara’ya ABD’den sert tepki

Mavi Marmara’yı durdurmak için uluslararası ikna çabaları sürüyor. ABD, girişimi ‘sorumsuzca ve provokatif’ diye niteledi. BM lideri Ban’ın Atina ve Güney Kıbrıs’a filoya limanlarını kapatmaları mesajı verdiği belirtiliyor.


İsrail’in 2007’de Hamas’ın iktidara gelmesinden beri Gazze’ye uyguladığı ablukayı kırmak için geçen yıl bu bölgeye giderken İsrail operasyon düzenledi. “Mavi Marmara” gemisi, ay sonunda aynı rota için yeniden demir almaya hazırlanıyor. 31 Mayıs 2010’daki saldırıda dokuz kişinin ölümüne sahne olan Mavi Marmara’ya Avrupa ve ABD’den de katılacak 14 gemi de eşlik edecek.

ABD tonunu sertleştirdi

Gemiler hazırlıklarına devam ederken, filonun hareketini engellemek isteyen ABD, sesini yükseltmeye başladı. Önceki gün “Türk hükümetine kaygılarımızı ilettik” açıklamasını yapan ABD Dışişleri Sözcüsü Mark Toner, dün tonunu sertleştirdi. Toner, “İsrail’in Gazze’ye yönelik deniz ablukasını delmeye çalışan grup ve bireylerin, güvenliklerine risk oluşturan sorumsuzca ve provokatif eylemlerde bulunduğunu geçen yıldan bu yana açıkça ifade ettik” diye konuştu. ABD’li sözcü,”Bu sivil toplum kuruluşlarının bazılarıyla da görüşerek, gerek kamuoyu önünde gerekse özel olarak, ablukayı delme girişimlerinin doğurduğu risklere dair kaygılarımızı belirttik. Tekrar yinelemek isteriz ki Gazze’ye insani yardım ulaştırmak için kurulu ve etkili mekanizmalar vardır ve bu bizim sürekli verdiğimiz mesajdı” dedi.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008