gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İtalya’da yerel seçimlerde hükümet kan kaybetti
İtalya’da yerel seçimlerde hükümet kan kaybetti

İtalya’da 15-16 Mayıs tarihlerinde yapılan kısmi yerel seçimlerin bu hafta gerçekleşen ikinci turunda Silviyo Berlusconi liderliğindeki merkez sağ hükümeti kritik bir dönemeçten geçerek Milano ve Napoli belediyelerini kaybetti. Berlusconi, ilk turda Torino ve Bolonya’yı da kaybetmişti.

Pakistan ve Hindistan’da çatışmaya son

Hindistan ve Pakistan’ı arasında anlaşmazlığa neden olan pek çok konu arasında Siachen sorunu kolay çözülecek gibi görünüyor. Kaşmir ve Pakistan’daki terör alt yapıları ile ilgili hararetli konulardan sonra Siachen meselesinde masaya oturmayı kabul etmeleri iki ülke arasında barış sağlanacağı ümidini doğurdu. Eğer bu konuda anlaşmaya varılırsa Hint Başbakanı Manmohan Singh, Pakistan’ı ziyaret edeceğini açıkladı.

Japon Başbakanı’ndan gensoru isteniyor

Yapılan araştırmaya göre Japonya halkının yüzde 70’i başbakan Naoto Kan’ın istifa etmesini istiyor. Japonya’daki deprem felaketi sonrasında insani yardım çalışmalarındaki başarısızlığı nedeniyle Başbakan hakkında gensoru çalışması başlatılması talebinde bulunuldu. Japonya’nın en büyük muhalefet partisi Liberal Demokrat Parti erken seçim için parlamentoya bildiride bulunduklarını açıkladı.

Yemen’de militan terörü

İslamcı militanlar Yemen’in güneyinde kontrolü ele geçirerek bankaları ve hükümet binalarını yerle bir ettiler. Hükümet yanlıları ile militanlar arasında çıkan çatışmada 100’den çok kişi hayatını kaybetti. Çatışma Yemen cumhurbaşkanı Ali Abdullah Saleh’in istifa etmekten vazgeçtiğini bildirmesinden sonra başladı. Yemen’de çatışmalar başladığından beri Saleh’in istifa konusunda üçüncü kez sözünü tutmaması militanların saldırısına neden oldu.

Haftanın Sayıları

%34 Avustralya’da km2’ye düşen kişi sayısı

%80 Türkiye’de erozyon tehlikesi altında bulunan toprak oranı

Haftanın Sözü

Küba lideri Fidel Kastro, kongrede yaptığı konuşmada “Görevimi savunmayı, korumayı ve sosyalizmi mükemmel bir şekilde devam ettirmeyi umuyor ve hiçbir zaman kapitalizme geri dönmeyi düşünmüyorum” dedi.

Almanya 2022 yılında nükleer reaktörlerle vedalaşıyor

Almanya’da koalisyon Japonya’nın Fukuşima felaketinden sonra nükleer politikasında sert bir manevra yapmaya karar verdi.

Almanya, 2022 yılı itibariyle tüm nükleer reaktörleri kapatma kararı aldı. Çevre Bakanı Norbert Roettgen bu olumlu habere rağmen yıllık 2,3 trilyon Euro’luk vergi ödemesinin kaldırılmadığı bildirdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Japonya felaketi sonrasında bile nükleer enerji kullanımına devam edeceğini söylemişti. Bu nedenle parti ileri gelenleri ve halkın tepkisini toplamıştı. Ancak son zamanlarda yaptığı geri manevra ile henüz halkı inandıramadı. On binlerce nükleer karşıtı sokaklara döküldü ve protesto gösterileri düzenledi.

Almanya’nın en önemli gündem konusu olan nükleer enerji stratejisi Yeşiller partisinin popülaritesinin artmasına yol açtı. Almanya’nın nükleer reaktörleri kapatma kararının parlamentoda onaylanması gerekiyor. Bu nedenle Sosyal Demokratlar ve Yeşiller geniş oybirliği için toplantıya destek verdiler.

İNEN

İspanya’nın salatalık ihracatı, zehirlenme ve ölümler nedeniyle düştü.

ÇIKAN

Çin’in yurt dışı yatırımları 2 milyon dolar arttı.

Haftanın açıklaması

İsrail Başbakanı Netanyahu, ABD Başkanı Obama ile görüşmesi basına yaptığı açıklamada “Başkan ile yaptığımız görüşme saygı çerçevesinde gerçekleşti. Başkan’a İsrail’in 1967 sınırlarına dönme fikrini kabul edemeyeceğini bildirdim. İsrail’e Amerikan halkından gelen büyük destek var,” dedi.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Süzet DALVA
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008