gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İsrail’den Afrika’ya yardım
İsrail’den Afrika’ya yardım
Bob Geldof ve Afrikalı çocuklar

IsraAid toplantısına katılan ünlü sanatçı ve Afrika’ya yararına düzenlediği yardım konserleri ile tanınan Bob Geldof, İsrail’in Afrika’ya olan yardımlarını ‘asil’ olarak değerlendirdi.

Herzliya şehrindeki IsraAid toplantısına katılan ünlü sanatçı Bob Geldof, yokluklar içinde doğan İsrail’in Afrika’ya yardım için çabaladığına dikkat çekti. Geldof, İsrail’in gelişmiş tarım uygulamalarından Afrika’ya büyük yarar sağlayabileceğini belirtti. Geldof, İsrail’in günümüzde yaşadığı sorunları bildiğini, komşuları ile yaşadığı sıkıntıların İsrail’in Afrika’ya yardım eli uzatmasını engellememesi gerektiğini vurguladı. Afrika ve İsrail arasındaki ilişkilerin irdelendiği toplantıya yüzlerce kişi katıldı.

1950’li ve 60’lı yıllarda İsrail kişi başına düşen yardım sıralamasında, Afrika’ya yardım eden ülkeler arasında birinci sırada yer alıyordu. Geniş bir teknik danışman ekibini ve tarım uzmanlarını tüm Afrika kıtasına yardım etmek için seferber etmişti. Negev Barış ve Gelişme Stratejileri Enstitüsü Başkanı Yehuda Paz, o dönemde Afrika’ya danışmanlık veren kişiler arasında idi. Paz konferansta yaptığı konuşmada, o dönem yapılan yardım seferberliğinin öncelikle başkasına yardım etme değerini ortaya koymak için olduğunu söyledi. İsrail tarım alanında güzel bir örnekti ve bu bilgiyi paylaşmak Afrika halkına büyük yarar sağlayabilirdi. İsrail’in o günün dünyasındaki bir diğer özelliği ise toplu hareket etmeyi bilen işçi birliklerine sahip olması idi. 1974 sonrasında ise ilişkiler oldukça geriledi. Yom Kipur Savaşı öncesinde Sahra çölünün güneyindeki ülkeler Arap ülkelerini destekledi. İsrail’in Afrika’ya yardım eli bir daha savaş öncesi yıllardaki gibi olmadı. Paz durumun çok üzücü geliştiğini, Arap ülkelerinin destek alabilmek için petrolü kullandığını söyledi. Petrol fiyatları tavan yaptı, Araplar Afrika ülkelerine sözler verdiler ama asla o sözleri yerine getirmediler. İsrailli uzmanlar bölgeyi tam olarak terk etmemekle beraber, işbirliğini oldukça azalttılar. Güney Afrika ile ilişkileri geliştirdiler.

İsrail günümüzde eskisi kadar geniş çaplı olmasa da bölgeye katkısını artırıyor. Bölgeden refah arayışı ile gizlice İsrail’e girmeye çalışanların sayısı artmış durumda. Bu kaçak geçişleri engellemenin çözümü ise Afrika ülkelerinin kalkınmasına yardımcı olmak olarak görülüyor.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
IsraAid toplantısına katılan ünlü sanatçı ve Afrika’ya yararına düzenlediği yardım konserleri ile tanınan Bob Geldof, İsrail’in Afrika’ya olan yardımlarını ‘asil’ olarak değerlendirdi.

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008