gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’dan liderlere Mavi Marmara mektubu!
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’dan liderlere Mavi Marmara mektubu!

Ban Ki-mun’un Akdeniz ülkelerinin liderlerine gönderdiği bir mektupla, Filistin yanlısı aktivistleri ikinci Gazze’ye yardım filosunu yola çıkmaktan vazgeçmeye ikna etmelerini istedi.

Reuters'ın bildirdiğine göre Ban, liderlere gönderdiği mektupta, İsrail güçlerinin ablukası altındaki Gazze’ye gönderilen her türlü yardımın “meşru geçitler ve kabul edilmiş kanallar”dan geçmesi gerektiğini belirtti. Bu da Gazze’ye gidecek yardım malzemelerinin önce İsrail tarafından denetlenmesi anlamına geliyor. Ancak Ban İsrail’den de şiddeti önlemek adına “sorumluluk sahibi bir tavır göstermesini istedi. Aktivistler Gazze Şeridi’ne doğrudan denizden yardım göndermenin yasal olduğunu savunurken İsrail, Gazze’de bulunan Hamas kontrolündeki militan grupların faaliyetlerini gerekçe göstererek yardım girişimlerini engellemeye çalışıyor.

Birleşmiş Milletler Sözcüsü Martin Nesirsky, Ban’ın mektubunda önümüzdeki ay Gazze’ye yeni bir filo gönderileceği yönündeki haberlerden duyduğu kaygıyı dile getirdiğini söyledi.

Nesirsky, “Genel Sekreter, ilgili tüm hükümetlere böyle filoların yola çıkışını önlemek için nüfuzlarını kullanmaları çağrısı yaptı. Dahası İsrail hükümetinden de herhangi bir şiddet olayının önlenmesi için sorumluluk ve tedbirle hareket etmesini istedi” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Özgür Gazze Hareketi’nden yapılan açıklamada ikinci filonun Haziran’ın ikinci yarısında yola çıkacağı belirtildi. Grubun internet sitesinde en az 10 gemiden oluşacak filoda doktorlar, profesörler, sanatçılar ve gazeteciler de bulunacağı ifade edildi.

Davutoğlu: Durduramayız!

Daha önce İsrail’den Ankara hükümetine filoyu durdurması yönünde bir çağrı gelmişti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Türk aktivistleri Gazze ablukasını kırmanın potansiyel tehlikeleri konusunda uyardıklarını ancak İsrail’in istediği gibi filoyu durduramayacaklarını söyledi.

Öte yandan Birleşmiş Milletler’den yapılan açıklamada 31 Mayıs’ta yaşanan ve dokuz Türk’ün hayatını kaybettiği Mavi Marmara baskınını soruşturan panele çalışmalarını tamamlaması için ek zaman tanındığı belirtildi. Birleşmiş Milletler yetkilileri, Türk ve İsrailli diplomatlardan oluşan grubun, kendi iç çatışmaları yüzünden bir uzlaşmaya varamadığını belirtti.

Facebook'ta Paylaş
Yorum Ekle Yorum Ekle
Yorum Ekle X
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Ban Ki-mun’un Akdeniz ülkelerinin liderlerine gönderdiği bir mektupla, Filistin yanlısı aktivistleri ikinci Gazze’ye yardım filosunu yola çıkmaktan vazgeçmeye ikna etmelerini istedi.

"/>
Yorumlar
A İlgili haber bulunamadı
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008