gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Wagner yasağı kırılıyor mu?
Wagner yasağı kırılıyor mu?

Almanya’da bu yaz aylarında Richard Wagner anısına düzenlenen geleneksel Bayreuth Festivali’ne katılacak İsrail orkestralarına karşı cezai önlemler alınması Knesset’te tartışmaya açıldı

Bu yıl Richard Wagner Festivali’ne katılma kararı alan iki İsrail orkestrasına devlet tarafından tahsis edilen maddi fonun kısıtlanması tasarısı Knesset’e getirildi.

Her yıl geleneksel olarak gerçekleşen Bayreuth Festivali’nde, Nazi lider Adolf Hitler’i antisemitizm konusunda etkilediği ileri sürülen Alman besteci Richard Wagner’in eserleri çeşitli orkestralar tarafından çalınır. Ayrıca o dönemde festival düzenleyicileri Nazi Partisi’nin sıkı destekleyicileri olup, Hitler ve parti ileri gelenlerini festivale sık sık konuk etmişlerdi. Kamplarda Yahudilerin gaz odalarına Wagner müziği eşliğinde gönderilmiş olmaları, yıllardır tüm Yahudilerin bu konuda hassasiyet göstermelerinin en önemli sebebi.

Nazilerin ırkçı politikalarına yakın ilgisi nedeniyle Wagner’in eserlerinin İsrail’de, İsrail orkestraları tarafından çalınmaları tabu olarak kabul edildi. Bu nedenle İsrail Oda Orkestrası’nın festivale katılacağının duyulması ülkede tepki ile karşılandı. Bunun yanı sıra Rishon Lezion Senfoni Orkestrası’nın da katılma kararı, Knesset’in farklı partilerinden milletvekillerinin bu konuda önlem almaya yöneltti. Diaspora İşlerinden Sorumlu Göç ve Uyum Bakanlığı’ndan milletvekili Danny Danon’un önerisi doğrultusunda bu iki orkestraya sağlanan maddi desteğin kesilmesi tartışmaya açıldı.

Danny Danon’un önerisi koalisyon ve muhalefet partileri ileri gelenlerinden de destek gördü. Danon basına yaptığı açıklamada; “İki İsrail orkestrasının Wagner Festivali’ne katılacak olmaları sadece Holokost kurtulanlarına değil, tüm İsrail vatandaşlarına atılmış bir tokat niteliğindedir” dedi.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Nelly BAROKAS
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Almanya’da bu yaz aylarında Richard Wagner anısına düzenlenen geleneksel Bayreuth Festivali’ne katılacak İsrail orkestralarına karşı cezai önlemler alınması Knesset’te tartışmaya açıldı

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008