gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Avusturya Parlamentosu’ndan Theodorakis’e veto
Avusturya Parlamentosu’ndan Theodorakis’e veto

5 Mayıs’ta Avusturya’nın başkenti Viyana’da gerçekleştirilen Holokost’u Anma Töreni’nde çalınması düşünülen ‘Mauthausen Trilogy’ adlı eser, bestecisinin Yahudi karşıtı olması sebebi ile programdan çıkarıldı. Avusturya Ulusal Konsey Başkanı Barbara Prammer, şarkı seçildiğinde ünlü besteci Mikis Theodorakis’in bu duygularından haberinin olmadığını belirtirken, konunun hassasiyeti nedeniyle müzik programının tamamıyla değiştirildiğini söyledi.

Bu yılın başında kendini antisemit ve Siyonizm karşıtı olarak tanımlayan, 1964 yapımı dünyaca ünlü film ‘Zorba’nın bestecisi Mikis Theodorakis, Yunanistan’ın yaşadığı ekonomik zorluklardan da ‘Siyonistleri’ suçladığını açıklamıştı. “Dünyadaki tüm olanlardan Yahudiler sorumlu” diyen Theodorakis, Amerikalı Yahudileri de dünyada yaşanan ekonomik krizden sorumlu tuttuğunu açıklamıştı. Ünlü müzisyen ayrıca Yunanistan Başbakanı George Papandreu’yu İsrail Başbakanı ile yakın ilişkiler kurmakla suçlamıştı.  Yunanistan Komünist Partisi üyesi Theodorakis, Mauthausen Ölüm Kampı’ndan kurtulan Lakovos Kambanellis’in (1922-2011) bir şiirini besteleyerek, 1965 yılında ‘Mauthausen Trilogy’ adlı eseri yarattı.

Jerusalem Post’a konuşan Yunanistan Yahudi Cemaati Sözcüsü Victor Eliezer, Theodorakis’in eserine saygı duyduklarını ancak Yahudi karşıtı açıklamalarından büyük üzüntü duyduklarını dile getirdi.

Açık bir mektup yayınlayan 86 yaşındaki müzisyen, Siyonizm karşıtı olduğunu ancak antisemit veya Yahudi düşmanı olmadığını açıkladı. Bir önceki demecinde antisemit kelimesini yanlış anlamda kullandığını savunan Theodorakis, Yahudi halkının dostu olduğunu yineledi.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008