gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Çarpıcı kamuoyu araştırması: Türkiye’de Yahudilere genel bakış olumsuz
Çarpıcı kamuoyu araştırması: Türkiye’de Yahudilere genel bakış olumsuz

Radikal Gazetesi’nin yayınladığı Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın (SETA) yaptığı araştırma Türk halkının Yahudilere karşı olumsuz bir tutum içinde olduğunu ortaya koydu.

SETA’nın Prof. Dr. Talip Küçükcan koordinasyonunda 12 ilde 3 bin denek üzerinde yaptığı araştırmadan çıkan sonuçlardan biri de Türkiye insanının önemli bir kısmı Yahudilere karşı olumsuz tutum içinde olduğu. Ankete katılanların yüzde 71,5’i olumsuz görüş bildirirken, olumlu görüş bildirenlerin oranı yalnızca yüzde 8,6’da kaldı. Yüksek eğitimli bireylerin yüzde 17,9’u, düşük eğitimli bireylerin yüzde 6,8’i olumlu görüş bildirdi. Erkeklerin yüzde 75,1’i, kadınların yüzde 67,9’u olumsuz görüş bildirirken, olumsuz görüşlerin gençlerde (yüzde 72,2) yaşlılardan (yüzde 68,7) daha fazla olduğu görülüyor.

Facebook'ta Paylaş
Yorum Ekle Yorum Ekle
Yorum Ekle X
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Radikal Gazetesi’nin yayınladığı Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın (SETA) yaptığı araştırma Türk halkının Yahudilere karşı olumsuz bir tutum içinde olduğunu ortaya koydu.

"/>
Yorumlar
Ne kadar sağlıklı?
Yüzyıllardır Türk, Yahudi, Ermeni, Rum, Kürt, Laz, Çerkes vs. halklar bir arada hoşgörüyle yaşamanın örneklerini verirken birbirlerinin kültürlerine uzak kalmış, birbirlerini iyi derecede algılayamamışlardır.
Emre CENGİL
4.5.2011 20:50:17
Ne kadar sağlıklı?
Örneğin merhum babamın tam 25 yıl boyunca çalıştığı kumaşçısı bir Aşkenaz'dır. Sağlığında ne kadar farkındaydı ya da iş ilişkisi dışında kültürel paylaşımlarda bulunuyorlar mıydı? Tabii ki değil!
Emre CENGİL
4.5.2011 20:51:05
Ne kadar sağlıklı?
Sonuçları sağlıklı bulmuyorum,çünkü adı geçen kuruluşun yönetimini de objektif bulmuyorum. Bu ve bunun gibi sebepler günümüzde bu sonuçları doğuruyor, ama olmamalı. Cemaatin aydın insanlarına ve ülkeyi yönetenlere çok vazifeler düşüyor. İşe koyulmak gerekir. İyi çalışmalar, saygı ve selamlarımla...
Emre CENGİL
4.5.2011 20:51:22
İsrail'de yapılsaydı!
İsrail'de bir anket yapılsaydı ve müslümanlara karşı ne kadar olumlu-olumsuz olduklarını görseydik ve Türkiye ile kıyaslama yapsaydık.
Saltan
9.5.2011 00:10:39
kötü anket
40 yıldan fazladır İstanbulda yasıyorum ayakkabı sektöründe çalısıyorum çok sayıda yahudi ile tanıştım misafirleri oldum çok iyi insanlardır İsrail politikası ile karıştırılıyor çok yazık
Bingöl Yıldırım
9.5.2011 16:21:32
500 yılı yadsımak !
Böyle bir anket beraber yaşadığımız asırları görmezden gelmek olur..Babam yıllarca bir yahudiyle ortak çalıştı.. benim on larca dostum müşterim var.. ne onlar nede ben 'fark' lılık hissettik..
Serdar VATANSEVER
10.5.2011 12:11:32
Halk israil ile yahudi toplumunu karistiriyor
Tipki sapla samanin cogu zaman karistigi gibi. Bence yahudi toplulugu turkiyenin bahcesindeki ciceklerden birisi. eger su kadarcik insanimizi da dincilik yuzunden israile kaptirirsak yaziklar olsun bize diyorum
Monastras
10.5.2011 13:39:57
Anket
Dünyadaki Yahudi nüfusun çoğunlukta olduğu tek ülke olduğu için insanların aklına İsrail gelmiş olabilir elbet,hatta yahudiler denilince yahudilik de gelmiş olabilir fakat islam deyincede birçok insanın aklına müslümanlar gelmiyor mu?yada müslümanlar denilince iran,afganistan,pakistan,arabistan?
Yaser Saltan
10.5.2011 22:02:18
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008