gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Hintli ünlü Guru hayatını kaybetti
Hintli ünlü Guru hayatını kaybetti

Haftanın Sayıları

2.500.000Somali’de kuraklık yüzünden beslenemeyen insan sayısı

50.000.000.000$ Japon hükümetinin deprem ve tsunami felaketinin zararlarını telafi etmek için ihtiyacı olan tutar

Somali’de kuraklık çocukları etkiledi

Birleşmiş Milletler raporuna göre Somali’de dört çocuktan biri kuraklık yüzünden açlık yaşıyor. Raporda dünyadaki en kötü beslenme oranının Somali’de olduğu saptandı. Somali halkı kırsal alanları terk ederek kasabada iş arayışına gidiyor. Halkın bir kısmı ise ülkeyi terk ederek Kenya ve Yemen’e yerleşiyor.

BM, Tayland ve Kamboçya’yı ateşkese çağırdı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Tayland-Kamboçya sınırında dört gün süren çatışmaların ardından ateşkes çağrısında bulundu. Şubat ayından beri Kamboçya’daki Preah Vihear Tapınağı yüzünden süregelen silahlı saldırılar nedeni ile halk, evlerini terk etmek zorunda kaldı. 1962 yılında BM ibadet hakkını Kamboçya’ya vermişti. Ancak iki ülke de burada ibadet hakkı olduğunu iddia ediyor ve tapınağı paylaşamıyor. Altı askerin hayatını kaybettiği en son çatışmalarda komşu ülke Endonezya da iki ülkeyi barışa davet etti.

El-Kaide üyesi Çeçenya’da öldürüldü

Çeçenya Cumhurbaşkanı, terör eylemlerine finansal destek veren Moganned kod adlı El-Kaide üyesi Haled Yusef Muhammad al Emirat’ın Çeçenya’da çıkan çatışmada öldüğünü bildirdi. Milli terör karşıtı komitesi tarafından AFP Haber Ajansı’na yapılan açıklamada Moganned’in son yıllarda meydana gelen canlı bombalar ve terör eylemlerinden sorumlu olduğu söylendi.

Heyelan ve sel Brezilya’yı vurdu

Fırtınalı yağmur sonrasında Brezilya’da meydana gelen heyelan ve sel üçü çocuk, on kişinin ölümüne neden oldu. Arama çalışmaları sonrasında iki kişinin halen kayıp olduğu bildirildi. Rio de Janeiro’da ocak ayındaki hortumlu yağmurda da 800 kişi hayatını kaybetmişti.

İnsan Hakları gözlemcisinden Suriye’ye kınama

İnsan Hakları gözlemcisi, Suriye’nin protestoculara baskıcı tutumuna karşılık yaptırım uygulaması için BM ve AB’ye çağrıda bulundu. İngiltere, vatandaşlarına ülkeyi terk etmeleri için öğüt verdi. Son olarak AP Ajansı’ndan alınan bilgiye göre protesto gösterilerinde en az 112 kişi hayatını kaybetti. İnsan Hakları gözlemcisi bu vahşetin cezalandırılması için girişimlere başladı.

Haftanın İthalatı

Çin son olarak dünyadan enflasyonu da ithal etti. Çin’de artan enflasyon, kârların düşmesine ve ihracat fiyatlarının artmasına neden oldu.

İnen

 

 Ülkede faal olan 7 nükleer tesisin kapatılması yönündeki çalışmaların başlamasıyla Belçika’da nükleer santralden elde edilen elektrik miktarı

Çıkan

Time Dergisi’nin 2011 yılının en etkili 100 insanı listesinde 80. sırada yer alan İsrail Başbakanı NETANYAHU

 

Hintli ünlü Guru hayatını kaybetti

Hindistan’ın ileri gelen gurularından Sri Satya Sai Baba, 84 yaşında geçirdiği kalp krizi nedeniyle kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Böbrek yetmezliği ve solunum problemleri nedeni ile bir ay önce hastaneye yatan Sai Baba hastalığına yenik düştü. Ülkenin her tarafından politikacılar, Bollywood film starları ve halk onu ziyarete geldi. Sai Baba’ya inananlar onun ruh çağırma kabiliyeti dahil pek çok gizli güçlere sahip olduğunu düşünüyorlar. Hint Başbakanı Manmohan, Singh Sai Baba’nın ölümünü acı bir kayıp olarak nitelendirdi. Sai Baba’nın hiçbir din ayırımı yapmadan milyonlarca insana ahlaki liderlik yaptığını söyledi.

Sai Baba’nın kurduğu organizasyon sağlık ve eğitim projelerini finanse ederek hastalıkların alternatif tıpla tedavi edilebileceğini gösterdi. Yaşadığı kasaba, otel, sağlık kuruluşu ve üniversitelerden oluşan bir merkeze dönüştürüldü.

Haftanın Açıklaması

ABD Başkanı Obama, 24 Nisan’da yapılan Başkanlık açıklamasını bu yıl TBMM’nin kuruluş yıldönümü olan 23 Nisan’da yaptı ve konuşmasında 1915 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun son günlerinde 1,5 milyon Ermeni’nin hayatını kaybettiğini hatırlatarak o günü ‘büyük felaket’ olarak andı.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Süzet DALVA
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008