gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
590 milyon dolarlık deneme
590 milyon dolarlık  deneme

Teknoloji dünyasında yaşanan şirket satın almaları ve birleşmeler, bu sektördeki eğilimleri ortaya koyuyor. En son olarak Cisco, 590 milyon $ ödeyerek satın aldığı Flip’i kapatacağını açıkladı. Peki, bu durum bize neyi gösteriyor?

Baş döndürücü hızda satın alma operasyonları ve şirket birleşmelerinin yaşandığı teknoloji dünyasında zamanlama gerçekten tek önemli şey. Yılbaşında çok değerli olan bir firma, yıl bitmeden iflas edebiliyor veya yatırımlarının tamamını tüketip sanal kepenklerini kapatabiliyor. 2007 yılı sonunda ABD’deki finans piyasalarında başlayan krizin en derin yaşandığı dönemde, 2008 yılının Şubat ayında, Microsoft’un Yahoo’nun tamamı için yaptığı 44,6 milyar USD’lik teklif hâlâ akıllarda. O dönemde teklifi kabul etmeyen Yahoo, çok geçmeden bu tutarın çok daha azına razı oldu ama iş işten geçmişti.

Geçtiğimiz hafta, buna benzer bir olay daha yaşandı. 2009 yılının Nisan ayında, Flip adında cebe sığabilen ve yüksek çözünürlüklü (HD) kameralar üreten PureDigital firmasını, network firmasının devi Cisco, 590 milyon USD ödeyerek satın almıştı ve bu satın alma, tüm sektör tarafından Cisco’nun tüketici piyasasına girişinin sinyalleri olarak yorumlanmıştı.

Geçtiğimiz hafta ise, Cisco CEO’su John Chambers, tüm çalışanlarına gönderdiği bir mesaj ile, bazı iş bölümlerinin şirketin odağında bölünmelere yol açtığı gerekçesiyle kapatılacağını bildirdi. Tüketiciyi hedef alan, ürün bazlı, katma değeri düşük pazarlardan çekileceği ve tüm Flip kamera bölümünün kapatılacağını duyurdu.

Aslında satır araları, gitgide ceplerimizde devleşen, telefon dediğimiz küçük cihazlarla hiçbir kamera veya müzik çaların rekabet edemeyeceğinin soğuk gerçeğini gün yüzüne çıkarıyordu.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Aydın Bolkar
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Teknoloji dünyasında yaşanan şirket satın almaları ve birleşmeler, bu sektördeki eğilimleri ortaya koyuyor. En son olarak Cisco, 590 milyon $ ödeyerek satın aldığı Flip’i kapatacağını açıkladı. Peki, bu durum bize neyi gösteriyor?

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008