gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Goldman Çevre Ödülü Teksas’a verildi
Goldman Çevre Ödülü Teksas’a verildi

Haftanın Analizi

“Marksistler, aşırı milliyetçiler ve İslamcılar Mısır politikasının geleceği için hep birlikte çalışıyorlar.”

Merkezi İsrail’de bulunan Uluslararası İlişkiler için Küresel Araştırma Merkezi (GLORIA) Direktörü ve Ortadoğu yazarı Barry Rubin

Güney Amerika’da Çin tehlikesi

Güney Amerika ülkesi Surinam’a, 1990’lardan beri Çin’den yoğun bir göç dalgası geliyor. Buraya yerleşen Çinli halk, yapılan ekonomik yardımlar sayesinde kendilerine kumarhaneden bakkal dükkânına kadar pek çok alanda yüzlerce iş imkânı yarattı. Diğer taraftan Surinam’da yaşayan yerli halk, dil ve kültür açısından bu göçü Çin istilası olarak değerlendiriyor ve bunun diğer Güney Amerika ülkelerine de yayılmasından korkuyor.

Avustralya üniversitelerinde yeni kararlar

Avustralya üniversiteleri, doğuştan Avustralyalı olan öğrencileri ve akademisyenleri destekleme kararı aldı. Melbourne Üniversitesi Yüksek Eğitim Merkezi tarafından yapılan araştırmaya göre nüfusun yüzde 2,4’ü doğuştan Avustralyalı ve bu oranın yalnızca 1,25’i üniversitelere gidiyor. Sidney Üniversitesi başta olmak üzere Queenland ve Melbourne Üniversiteleri de yerli eğitmenleri önemli pozisyonlara getirmek için destekliyorlar.

AB, özel eğitim için Yunanistan’a baskı kuruyor

Yunan anayasasının 16. maddesine göre yüksek eğitimde özel sektörün hiçbir söz hakkı yok. Özel kolejden mezun olanlarla devlet okullarından mezun olanlar aynı seviyede kabul edilmiyor. AB tarafından yayınlanan yeni genelgeye göre özel kolejlerin de eğitimde söz hakkına sahip olması gerekiyor. Eğer bu uygulama başlatılmazsa AB Komisyonu kanuni yollara başvuracağını bildirdi.

Goldman Çevre Ödülü Teksas’a verildi

Goldman Çevre Ödülü, hava kirliliğini önlemek amacı ile yaptığı çalışmasından ötürü Teksas doğumlu Hilton Kelley’e verildi. Teksas’ın Port Arthur yöresinde çocukluğunu geçirmiş olan Kelley, havası para kokan bu eyaletin nüfusunun çoğunluğunun kanserden ve çocukların astımdan ölmesine artık tahammül edemeyerek temiz ve kaliteli bir çevrede yaşam için çalışmalara başladı. Başta Shell benzin istasyonu olmak üzere pek çok rafineri kuruluşuna resmi ihtar çekerek, havaya atılan duman miktarının azalmasını sağladı.

Haftanın Sayıları

1706 Hindistan’daki vahşi kaplan sayısı.

5.000.000 $ Meksika’da vurulan iki Amerikan vatandaşının katillerinin yakalanmasına karşılık ABD’nin Meksika hükümetine verdiği ödül miktarı.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Süzet DALVA
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008