gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Kanadalılar Mayıs’ta seçime gidiyor
Kanadalılar Mayıs’ta seçime gidiyor

İspanya Başbakanı göreve devam etmeyecek

2004 yılından beri başbakanlık görevi yapan İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero üçüncü kez göreve aday olmayacağını açıkladı. 22 Mayıs’ta gerçekleşmesi planlanan yerel seçimler sonrasında yeni bir başkan adayı sunacağını bildiren Sosyalist Partisi yetkilileri ilk adaylarının şimdiki İçişleri Bakanı Alfredo Perez Rubalcaba olduğunu bildirdi.

Avusturya’dan yeni Holokost projesi

Avusturyalı yetkililer Nazi nefretinin yeniden doğmasını engellemek amacı ile Mauthausen Toplama Kampı’nın yenilenmesi için bir proje hazırladıklarını bildirdiler. Avusturya İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre 2,4 milyon dolara mal olacak projede insan katliamlarını gösteren bir sergi, ölenlerin anısına yeni bir anıtın inşası ve eğitim programları yer alacak. 2. Dünya Savaşı’nda Mauthausen’de 200.000 kadar mahkumun çalıştığı,  çalışanların yarısından fazlasının Naziler tarafından vuruldular ya da gaz odalarına hayatını kaybettiği biliniyor.

İsrail’de enerji vergisi iki katına çıkarıldı

İsrail Parlamentosu, gaz ve petrol üzerindeki kazanç vergisini iki katına çıkarmayı onayladı. Bu kararla önümüzdeki yıllarda milyarlarca dolar değerinde katkı payı olması bekleniyor. Son yıllarda İsrail kıyılarında büyük doğal gaz alanları tespit edildi. Bu nedenle hükümet enerji şirketlerinin arama risklerini ve masraflarını azaltmak amacı ile vergi oranlarını düşük tutmuştu.

Tayland’da fildişi kaçakçıları ele geçirildi

Tayland’da milyonlarca dolar değerinde 2 ton fildişi Bank Kong limanından kaçırılmak üzere iken ele geçirildi. Üzerinde donmuş uskumru etiketi bulunan 247 konteynırları x-ray cihazından geçerken gümrükte yakalandı. Yetkililer fildişlerinin 3,3 milyon dolar değerinde olduğunu belirttiler.

Afrikalı liderlerden Zimbave’ye uyarı

Afrikalı liderler Zimbave’de meydana gelen politik gerginliğin ardından Zimbave Cumhurbaşkanı’na sükuneti sağlaması için çağrıda bulundular. 2008’den beri Zimbave Cumhurbaşkanlığı yapan Robert Mugabe yönetimindeki dengeler bozuldu. Gazeteciler, aktivistler, kamu çalışanları hapse atılırken muhalefet partisi ile Mugabe’nın partisi arasında çatışmalar çıktı. Durumu düzeltmek amacı ile Güney Afrika, Zambiya ve Mozambik acil bir toplantı yaptılar.

Kanadalılar Mayıs’ta seçime gidiyor

Kanada’da, 2008 yılından beri Stephen Joseph Harper başkanlığındaki Muhafazakâr Parti azınlık hükümetinin 2011-2012 bütçesinin 24 Mart’ta reddedilmesi üzerine, anayasa gereği, iki gün sonra güven oylamasına gidildi. Muhafazakar Parti’nin 145 oyuna karşı, ortak hareket eden ana muhalefetteki Liberal Parti, Yeni Demokrat Parti ve Quebec Bloku milletvekillerinin 156 red oyu, hükümetin düşmesine neden oldu.

Oylama sonrası Hükümet Sözcüsü David Johnston ile görüşüp açıklama yapan Harper, 2011-2012 bütçesinin resesyondan çıkmaya başlayan Kanada ekonomisi için çok önemli olduğunu belirtti. Harper, muhalefetin bunu anlamadığını ileri sürdü.

Kanada Başbakanı Stephen Joseph Harper, 2 Mayıs’ta erken genel seçimlerin yapılacağını açıkladı. Kanada’da on yıl içinde beşinci kez erken genel seçime gidilirken, son üç seçimin hepsinden de azınlık hükümeti çıkmıştı.

Seçim tarihinin belli olmasının ardından liderler kampanyalarını başlattıklar. Seçimde yarışacak siyasi partiler arasında Muhafazakâr Parti, Liberal Parti, Yeni Demokrat Parti ve Quebec Bloku ile Yeşiller bulunuyor. Seçmen federal parlamentonun 308 sandalyesi için sandık başına gidecek.

Haftanın İtirafı

“Fransa nükleer enerjiden hemen vazgeçemez, ancak şimdi karar verilirse 20-25 yıl içinde nükleer enerji üretimine son verilebilir.”

Fransa’daki Yeşiller Partisi Genel Sekreteri Cecile Duflot

“Fransa nükleer enerjiden hemen vazgeçemez, ancak şimdi karar verilirse 20-25 yıl içinde nükleer enerji üretimine son verilebilir.”

Fransa’daki Yeşiller Partisi Genel Sekreteri Cecile Duflot

İNEN

2010 yılında 151 milyon euroluk net kâr ile otomotiv ekipmanları üreticisi PLASTİC OMNİUM

ÇIKAN

2010 yılında 151 milyon euroluk net kâr ile otomotiv ekipmanları üreticisi PLASTİC OMNİUM

Haftanın Sözü

“Nükleer güvenlik ile ilgili tüm sorumluluğu yalnızca politikacılara ve mühendislere yüklemek doğru değil.”1992 Fizik Nobel Ödüllü Georges Charpak

Facebook'ta Paylaş
Yazar Süzet DALVA
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008