gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Dış Basından /Araplar İsrail’i 1948’de tanısaydı ne olurdu?

20 Mart 2011 tarihinde Jerusalem Post’ta yayınlanan bu makale, Suudi Arabistan Donanması’ndan emekli Tuğgeneral A. Al Mulhim tarafından kaleme alındı, ilk olarak arabnews.com’da yayınlandı

Suudi Arabistan’da Al Hassa’daki ilkokula gittiğim sırada Filistinlileri yakından tanımıştım. İlkokuldan liseye kadar olan öğretmenlerim arasında en çalışkan ve zeki olanları onlardı. 1975-79 yılları arasında New York’ta eğitimimi aldığım sırada, Filistinliler, Araplar ve İsraillilerle ilgili birçok kitap okudum. Filistinlilerin, sorunlarını çözebilecek olan fırsatları nasıl kaçırdığını anlatan makalelerin hepsini okudum. ABD ve diğer yerlerdeki Filistinlilerin hayatlarını okudum ve buna bizzat şahit oldum.

Bu insanlar birçok alanda çok başarılılar. Aynı zamanda Arap ülkelerinin eğitim ve gelişimde sıralamanın en altında olduklarını gördüm. Ve kendime şu soruyu sordum:

 Arap ülkeleri ve Filistinliler İsrail’i 1948 yılında tanıyıp, bu ülkenin var olma hakkını kabul etseydi ne olurdu? Acaba Arap dünyası daha istikrarlı, daha demokratik ve daha gelişmiş olur muydu?”

Eğer İsrail 1948 yılında tanınmış olsaydı, Filistinliler, kendilerine mültecilerin geri döneceği, tüm Arap topraklarının kurtarılacağı ve İsrail’in denizin dibini boylayacağını gibi boş vaatlerde bulunan Arap liderlerinden kurtulmuş olacaklardı. Bazı Arap liderleri Filistinlileri kullanarak kendi halklarını baskı altına almış ve iktidarlarını korumuşlardır.

1948 yılından bu yana, eğer bir Arap lideri kahraman olmak istiyorsa, bunu başarmasının kolay bir yolu var. Tek bir asker bile göndermeden, İsrail’i yok etme niyeti hakkında avazı çıktığı kadar bağırsın.

1948 yılında İsrail tanınmış olsaydı, 1952 yılında Mısır’da Kral Faruk’a yönelik darbeye gerek kalmayacaktı ve İsrail, Fransa ve İngiltere tarafından 1956 yılında Mısır’a karşı gerçekleştirilen saldırı da gerçekleşmeyecekti. 1967 yılındaki savaş da gerçekleşmeyecek, İsrail’in boyutu genişlemeyecek ve Arapların İsrail’in 1967 öncesi sınırlara geri dönmesini talep eden BM kararı için uğraşmalarına gerek kalmayacaktı. Ve tabi ki Mısır tarafında İsrail’e oranla daha fazla can kaybına mal olan savaş da meydana gelmeyecekti.

1967 Savaşı’ndan sonra İsrail ABD’nin stratejik müttefiki konumuna geldi. Arap dünyasında birçok kişinin düşüncesinin aksine, bu tarihten önce ABD, İsrail’le o kadar da yakın değildi. İsrailliler 1967 Savaşı sırasında İngiliz ve Fransız silahlarını kullandı ve ABD bu savaş sırasında F4 Fantom uçakları gibi daha modern silah ve uçakları İsrail’e vermeyi reddetti.

Filistinlilerin trajedisi başka bir istikrarlı monarşinin de devrilmesi için kullanıldı. Bu kez yer Irak’tı ve kanlı bir diktatörlük başa geldi. Abdul Kerim Kasım önderliğindeki ordu, Kral Faysal ve ailesini öldürüp iktidarı ele geçirdi. Ülke kan gölüne dönerken, Irak daha şiddetli devrimlere de tanıklık etti. 1960’lı yıllarda Filistinlilere yardım etmek için yollanan birliklerden biri, geri gelerek Bağdat’ı ele geçirdi. Yıllar sonra Saddam Hüseyin, Kuveyt yoluyla Kudüs’ü kurtaracağını söyledi ve Filistinlilerin trajedisini başka bir ülkeyi işgal etmek için kullandı.

Eğer İsrail 1948 yılında tanınmış olsaydı, diğer bir istikrarlı ve zengin monarşi olan Libya’da da, Kral İdris’i iktidardan edip Muammer Kaddafi’yi iktidara taşıyan 1968’de meydana gelen darbe gerçekleşmezdi.  

Arap dünyasında başka askeri darbeler de oldu, Suriye, Yemen ve Sudan’da. Ve hepsi Filistinlileri kullandı.

Bir Arap devleti olmayan İran bile, Filistin’i kullanarak halkını iç huzursuzluklardan başka bir yöne yönlendirdi. Ayetullah Humeyni’nin Kudüs’ü Bağdat üzerinden kurtaracağını beyan ettiğini hatırlıyorum.

Şimdi Filistinliler artık tek başlarına, Mısır, Tunus, Libya, Sudan, Yemen, Suriye, Ürdün, Somali, Cezayir, Lübnan ve Körfez ülkeleri, tüm Arap ülkeleri kendi sorunlarıyla meşgul. Şimdilik, Filistinliler ve İsrail konusunu rafa kaldırdılar.

 

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
20 Mart 2011 tarihinde Jerusalem Post’ta yayınlanan bu makale, Suudi Arabistan Donanması’ndan emekli Tuğgeneral A. Al Mulhim tarafından kaleme alındı, ilk olarak arabnews.com’da yayınlandı

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008