gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Papa Holokost kurbanlarını andı

Papa XVI Benedict, II. Dünya Savaşı sırasında Yahudi direnişçilerin öldürdüğü 33 Nazi polisinin intikamını almak için katledilen 355 İtalyanın anısına yapılan anma törenine katıldı

Geçtiğimiz pazar günü Papa XVI Benedict Roma’da Ardeatine Mağaraları’nda yapılan, 1944 yılında Almanların katlettiği İtalyan kurbanlar anısına düzenlenen anma törenine katıldı. II. Dünya Savaşı’ndaki katliamı kınayan Papa’nın katılımı Vatikan ile Yahudiler arasındaki ilişkileri onarma adına bir adım olarak değerlendirildi ve Yahudilerin övgüsünü kazandı.

Almanya doğumlu olan Papa, Nazilere karşı direnen ve 33 Nazi askerini öldüren Yahudi direnişçilere karşı yapılan intikam saldırısında 355 sivilin ölümüne yol açan katliamı kınadı. Papa, 24 Mart 1944 tarihinde meydana gelen katliamın Tanrı’ya karşı yapılan büyük bir suç olduğunu çünkü vahşetin insanın insana karşı işlendiğini belirtti.  Bunun tüm savaşların en korkunç sonucu olduğunu sözlerine ekledi. 

Roma’nın küçük Yahudi Cemaati’nde savaşın acısı hala etkisini koruyor. Katliamdaki rolünden dolayı önce ömür boyu hapse mahkûm edilen Priebke’nin cezası, yaşlılığından dolayı ev hapsine çevrilmişti.  Şu anda 97 yaşında olan SS eski Subayı Erich Priebke’ye alışverişe ve kiliseye gitme izni verildiğinde, Yahudi Cemaati öfkesini dile getirmişti. Katliam sırasında Almanlar, öldürülen her Nazi subayı için 10 İtalyan’ın öldürülmesini istemiş, Priebke de iki kişiyi vurduğunu itiraf etmişti. Ancak Priebke emirleri uyguladığı konusunda ısrar etmişti.

Holokost kurtulanlarının ve onların soyundan olanların üyesi olduğu  Amerika Cemiyeti’nin lideri olan Elan Steinberg, bu katliamın Katolik ve Yahudi kurbanlarını andığı için Papa’yı övdü. Steinberg ayrıca Hz. İsa’nın ölümünden Yahudilerin sorumlu olmadığını söyleyen Papa’nın, Roma’daki anma törenine gelmesinin de yıpranan Vatikan-Yahudi ilişkisini onarma açısından çok önemli bir adım olduğunu belirtti.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Papa XVI Benedict, II. Dünya Savaşı sırasında Yahudi direnişçilerin öldürdüğü 33 Nazi polisinin intikamını almak için katledilen 355 İtalyanın anısına yapılan anma törenine katıldı

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008