gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Elizabeth Taylor - Menekşe gözler artık yok
Elizabeth Taylor - Menekşe gözler artık yok

Hollywood’un efsane oyuncusu Elizabeth Taylor, tedavi gördüğü hastanede kalp yetmezliğinden 79 yaşında hayata veda etti. İki kez Oscar ödülüne layık görülen ‘menekşe gözlü kadın’ lakaplı oyuncu Elizabeth Taylor, Hollywood’un altın çağının büyük oyuncularından biri olarak kabul ediliyor. Henüz 11 yaşındayken çocuk yıldız olarak sinemada parlayan Taylor, 50’den fazla filmde rol aldı. Sekiz kez evlenip boşanan Taylor’ın dört çocuğu, on torunu ve dört torun çocuğu var.

Los Angeles’ta toprağa verilen ünlü yıldızın cenazesine 50’ye yakın aile üyesi katıldı. Gerard Manley Hopkins’in “The Leaden Echo” ve “The Golden Echo” adlı eserleri çalındı; Taylor’ın torunu Rhys de trompet solosu olarak “Amazing Grace”i seslendirdi. Hahamın yönettiği cenaze töreninin ardından üzerinde mermerden yapılma bir Mikelanj meleğinin yükseldiği mezara gömüldü.

Akıllı bir iş kadını olarak anılan Taylor, ismini markalaştırabilmiş ilk yıldızlardan biriydi. Kendi ismini taşıyan parfüm ve mücevherattan ciddi bir geliri olan Taylor, servetinin büyük bölümünü AIDS Vakfı’na bağışladı.

Elizabeth Taylor, 1959 yılında Elisheva Rachel adını alarak Yahudiliği seçti ve yaşamı boyunca İsrail’in etkili savunucularından biri oldu.  

1976 yılında Tel Aviv-Paris seferini yapmakta olan Air France uçağının Uganda’nın Entebbe kentine indirilmesi üzerine Taylor, yapılan bu terörist saldırıda rehin tutulan İsrailli yolcuların serbest bırakılması karşılığında kendini teröristlere teslim etmeyi teklif etmişti. Filistin Kurtuluş Örgütü’ne bağlı teröristlerin Neo-Nazi bir grup ile ortak eylemine karşılık İsrail, 1 saat içinde 103 yolcuyu kurtardığı bir operasyon düzelenmişti. Tüm militanların ölü ele geçirildiği operasyonu yöneten İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun kardeşi Jonathan Netanyahu ise olay esnasında hayatını kaybetmişti. Taylor, daha sonra çekilen “Entebe’de Zafer” isimli filmde, rehinelerden birini canlandırmıştı.

Taylor, BM’nin İsrail karşıtı kararlarına karşı imza atan 60 kişiden biri oldu. 1967 yılında Sovyetler Birliği’nde yapacağı çalışmaları, SSCB’nin İsrail’e karşı yürüttüğü politikalar nedeni ile kesmiş, 1959’dan itibaren İsrail için kaynak bulma çalışmaları kapsamında 100 bin dolar değerinde devlet tahvili satın almıştı. Ünlü sanatçı sıklıkla İsrail’i ziyaret ederek İsrail devlet başkanları ile görüştü. Taylor’un çalışmaları 60’lı yıllarda Mısır Hükümeti’nin tepkisini çekmiş ve ülkede Taylor filmlerinin gösterimi ile sanatçının Mısır’a girişi yasaklanmıştı.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008