gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Yemen'de anayasa tartışması

Yemen'de iktidar partisi, parlamenter sisteme dayalı yeni anayasa taslağını oluşturacak bir hükümetin kurulmasını önerdi

Yemen Savunma Bakanlığı, iktidardaki Halkın Kongresi Merkez Komitesi üyelerinin ülke için parlamenter sistem temelinde yeni bir anayasa taslağı hazırlamakla görevli yeni bir hükümet oluşturması ihtiyacını vurgulandı.

Yemen Başkanı Ali Abdullah Salih, iktidarın siyasi partilere geçişi için yapılan müzakerelerin durdurulduğu duyurdu. Ana muhalefet partisi de bu açıklamayı onayladı. Yemen Başkanı, geçen hafta kabineyi feshetmiş, ancak yeni hükümet kurulana kadar görevine devam etmesine karar vermişti. Açıklama, Salih'in protesto gösterilerinde 52 sivilin öldürülmesiyle oluşan baskı sonucunda geldi. Ülkede süre gelen isyan ve başkanın istifası talepleri ise artıyor.

Salih, ABD’nin terörle mücadele ile verdiği savaşın ortaklarından ve en önemli destekçilerinden biri. Obama hükümeti, Salih'in otoritesini kaybetmesi ve iktidarı devretmesi durumunda, Yemen ile anti terör ortaklığının zarar göreceğinden korkuyor. Salih ise cumartesi günü yaptığı açıklamada, iktidardan alındığı takdirde, Yemen'in iç savaşa sürükleneceğini öne sürdü. Protestocular ise Salih'in görevden alınmasını, kendisi ve ailesi için hayat boyu siyasetten men kararının getirilmesini istiyorlar.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Yemen'de iktidar partisi, parlamenter sisteme dayalı yeni anayasa taslağını oluşturacak bir hükümetin kurulmasını önerdi

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008