gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Terör Kudüs'e geri döndü
Terör Kudüs'e geri döndü

Tam yedi yıldır intihar saldırısının gerçekleşmediği ve önemli bir terör olayının yaşanmadığı Kudüs’te geçtiğimiz hafta meydana gelen bombalı saldırı bir kişinin ölümüne, 39 kişinin de yaralanmasına neden oldu

Bombalı terör saldırısı 23 Mart Çarşamba günü öğleden sonra Kudüs'te gerçekleşti. Kudüs Uluslararası Kongre Merkezi’ne yakın bir mesafede bulunan bir otobüs durağına yerleştirilen uzaktan kumandalı bomba, 74 numaralı otobüs durağa yanaştığında ateşlendi. Saldırıda, 59 yaşındaki İngiliz vatandaşı Mary Jean Gardner hayatını kaybetti. İncil tercümanı olan Gardner, Kudüs’teki İbrani Üniversitesi’nde İbranice eğitimine devam ediyordu. Aynı saldırıda 39 kişi yaralandı.

Terör eylemi İsrail, Filistin Özerk Yönetimi (FÖY), Fransa, İngiltere, ABD ve Türkiye tarafından kınandı. Öte yandan İslami Cihad Örgütü saldırıyı gerçekleştirenleri kutladığını açıkladı. Olayı gerçekleştiren teröristlerin kimlikleri netlik kazanmazken İsrail’in talebi üzerine FÖY, İslami Cihad Örgütü'nün yönetim kadrosundan iki kişiyi sorguya aldı.

Otobüs durağı saldırısından iki hafta önce yine Kudüs’te bir çöp kutusuna yerleştirilen bomba yüzünden bir belediye çalışanı yaralanmıştı. Bu olay dışında Kudüs’te 2008 yılından beri önemli bir terör saldırısı gerçekleşmezken, son 7 yıldır alınan yoğun önlemlerin bir sonucu olarak intihar saldırıları sona ermişti. Otobüs durağı saldırısı sakin geçen yılların ardından Kudüs halkına terör gerçeğini hatırlatmış oldu.

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen saldırıda, içine 2 kg patlayıcı yerleştirilmiş siyah bir çanta otobüs durağına bırakıldı. Çantayı fark eden bir vatandaşın uyarıları ile çevrede bulunan halk otobüs durağından uzaklaşırken patlayan bomba Gardner’ın ağır yaralanmasına neden oldu. Gardner, daha sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Saldırının ardından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Moskova’ya yapacağı ziyareti erteledi. Kudüs Belediye Başkanı Nir Barkat olayı hain bir terör saldırısı olarak niteledi. FÖY Başbakanı Selam Feyyad olayı kınarken, bu saldırının Filistin halkının barış hayallerine zarar verdiğini belirtti. ABD Başkanı Barack Obama ise yaptığı açıklamada terörün hiçbir zaman mantıklı bir açıklaması olamayacağını ve ABD’nin saldırıda sorumluluğu bulunanları bu tür eylemleri terk etmeye davet ettiğini vurguladı.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Viktor Kuzu
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Tam yedi yıldır intihar saldırısının gerçekleşmediği ve önemli bir terör olayının yaşanmadığı Kudüs’te geçtiğimiz hafta meydana gelen bombalı saldırı bir kişinin ölümüne, 39 kişinin de yaralanmasına neden oldu

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008