gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Aynalar dünyası

Şalom Gazetesi’nin baskıya hazırlandığı gün, 16 Mart 2011 Salı günü, ben Türkiye’den ayrılıyorum. Yaşayacağım beşinci ülkeye doğru yola çıkarken içimde Türkiye’ye bir kitap bırakıyor olmanın huzuru var. Yogaloji ismiyle Ganj Yayınları’ndan çıkan kitabımı kitabevlerinde bulabilirsiniz.

İnsanın yaşadığı her şehir, her ülke ona ayna tutar. Kişi Amerika’da yaşamış ama sevmemişse, onun aslında sevmediği Amerika’nın o kişiye tuttuğu aynada gördükleridir. Ve Amerika için söylediği tüm negatif düşünceler, o kişinin kendinde kabullenemediği şeylerdir.

İnsanın hayatına giren herkes insana aynadır. Karşındakinde gördüğün her şey aslında seninle ilgilidir. Karşındakinin seni en çok rahatsız eden huyu yalan söylemesi ise, büyük ihtimal bu kendi söylemiş olduğun yalanlarla barışmamış olduğun içindir. Her ne seni rahatsız ediyorsa, bu mutlaka bilinçaltında bir yerlere dokunduğu içindir.

Aynı şekilde sevdiğin kişiler ve ülkeler, kendi içinde kabullenmiş olduğun düşünceleri, hisleri ve huyları gösterir. Örneğin Hollanda’yı özgür olduğu için seviyorsan bu özgürlüğü benimsediğini gösterir. Ama Suudi Arabistan’dan Hollanda’ya giden biri orayı özgür yerine yozlaşmış diye tanımlıyorsa, bu yine onun özgürlük ve yozlaşma tanımlarına ayna tutar.

Hayatta kişiler ve olaylar için kullandığımız her sıfat kişi ve olaylardan çok bizi anlatır. Bir kadın için cinsellik bazlı argo kelimeler kullanan kişiler büyük ihtimal cinselliklerini doya doya yaşamamış kişilerdir. Yahut herkesin düzenbaz olduğunu söyleyenler aslında kendilerinin güvensiz olduğunu söylemektedirler.

Bu dünya aynalar dünyası. Herkes ve her şey birbirini göstermekten başka bir işe yaramıyor. Bütün aşklar, ilişkiler, ayrılıklar kişilere ayna tutmak için, kişiler kendilerini tanısın diye var. Ama çoğu insan bu aynalara nasıl bakması gerektiğini bilmiyor. Ve birçok insan o kadar kör ki aynaların farkında bile değil.

Ben de dört ülkede dört ayna eskittikten sonra beşinci kez başka bir ülkeye doğru yol alıyorum. Yeni bir aynaya ihtiyaç duyduğum için gidiyorum. Büyümek için gidiyorum.

Şalom Gazetesi’ne yazmaya devam edeceğim, çünkü bu yazılar da bana ayna oluyorlar. Gerekli, güzel birer ayna. Yazılarımdan herkes farklı şeyler alır ve bu alınanlar da aynalama ile ilgilidir. Bende gördükleriniz benden çok sizinle ilgilidir. Anlayacağınız somut hiç bir şey yoktur; her şey yansımalar toplamıdır.

Türkiye’ye bıraktığım Yogaloji kitabım da umarım birçok insana güzel bir ayna olur. Kitapta yoga duruş resimleri yok. Onun yerine yoganın ne olduğuna ayna tuttum. Ve tabi yoga yolu bir ayna ise, ben bu yolun bilgeliğini aynaya ayna tutarak yansıtabildim sizlere. Sizler de kendi aynanızı bu yansımaya tuttuğunuzda bakalım neler göreceksiniz.

Bu yansımalar yansıması yüzünden büyük ustalar içinizi saçmalıklardan, sıfatlardan, düşüncelerden arındırmanızı söylerler. Arının ki tuttuğunuz ayna pis, yamuk olmasın. Siz temiz olun ki yansıtılan her şeyi olduğu gibi görebilin.

Sevgiyle.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Nuia Mana ŞAL"AUM" haber@salom.com.tr
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008