gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Marine Le Pen’e tepki
Marine Le Pen’e tepki

Radio J ile yapılması kararlaştırılan Marine Le Pen mülakatı Yahudi örgütlerinin gösterdiği yoğun tepki üzerine iptal edildi. Aşırı sağcı Front National Lideri Marine Le Pen faşist olarak nitelediği bu tutumu kınadı

Fransız Yahudi Cemaatine yönelik yayın yapan Radio J, son kamuoyu araştırmalarında ilk sırada yer alan ve gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanması muhtemel gözüken Marine Le Pen ile bir mülakat yapmayı kararlaştırdı. Antisemit açıklamaları sebebiyle hiçbir zaman Marine Le Pen’in babası Jean-Marie Le Pen’i davet etmemesi ile tanınan radyonun bu habere Yahudi organizasyonları hemen tepkilerini gösterdiler.

Front National (Ulusal Cephe) Partisi’nin antisemit ve ırkçı olduğunu vurgulayan Fransa Yahudi Öğrenciler Birliği (l'Union des Etudiants Juifs de France), daveti tehlikeli ve uygunsuz olarak niteledi. Antisemitizme karşı mücadele veren Antisemiztime Karşı Ulusal Bilinçlendirme Kuruluşu (L'association du Bureau national de vigilance contre l'antisémitisme) ise Yahudi Cemaat mensuplarından çok sayıda şikayet aldıklarını açıkladı.

Marine Le Pen'le yapılacak mülakatı 'haber alma özgürlüğü' gerekçe göstererek savunan Radio J yöneticileri, yoğun baskılara boyun eğmek zorunda kaldılar.  Bu baskıları 'tehlikeli' ve 'haksız' bulan radyo, 13 Mart’ta yapılması planlanan buluşmayı Yahudi Cemaati kurumlarından gelen yoğun tepkiler nedeniyle iptal ettiğini duyurdu.

Radio J’nin mülakatı iptal etmesi üzerine konuşan Marine Le Pen, demokrasi karşıtı ve cumhuriyet karşıtı bulduğunu söylediği bu baskıyı ‘faşist’ olarak niteledi. “Konuşmam engellenerek Front National’in antisemit, ırkçı veya yabancı düşmanı olmadığını göstermem engellendi” dedi.  Le Pen, kendisi yerine Fransa’da Müslüman Kardeşler gibi örgütler aracılığıyla büyüyen gerçek antisemitizm ile uğraşılması gerektiği konusunda Yahudi kurumlarını uyardı.

Fransız Yahudi toplum kuruluşu Crif (Conseil représentatif des institutions juives de France) Başkanı Richard Prasquier ise her ne kadar iki taraf da bu konuda bir taviz vermedi dese de aşırı sağcı bir parti başkanının Yahudi Cemaati’ne ait bir radyo tarafından davet edilmesi kabul edilemez bir simge olduğunu söyledi.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Radio J ile yapılması kararlaştırılan Marine Le Pen mülakatı Yahudi örgütlerinin gösterdiği yoğun tepki üzerine iptal edildi. Aşırı sağcı Front National Lideri Marine Le Pen faşist olarak nitelediği bu tutumu kınadı

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008