gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Kaddafi İnterpol tarafından aranıyor
Kaddafi İnterpol tarafından aranıyor

Japon dışişleri bakanı istifa etti

Japonya Dışişleri Bakanı Seiji Maehara seçim kampanyası sırasında yasal olmayan bir bağış aldığını kabul ederek istifa etti. Japon kanunlarına göre bir yabancıdan para yardımı almak kanunsuz sayılıyor. Maehara’nın istifası, Başbakan Naoto Kan hükümetinin de halk üzerindeki güvenini sarstı.

İngiltere’den İrlanda’ya resmi ziyaret

Kraliçe Elizabeth, İrlanda’ya resmi bir ziyaret yapmaya karar verdi. Yaz aylarında gerçekleşecek olan bu ziyaret, 100 yılda bir ilk olma özelliği taşıyor. Kraliçe tarafından yapılacak bu ziyaret, İrlanda’nın bağımsızlığı sonrasında ilişkilerin ilerlemesi açısından sembolik önem teşkil ediyor.

Bahreyn yardımları reddediyor

Bahreyn’deki muhalefet liderleri Körfez ülkelerinden ve ABD’den gelecek herhangi para ve iş yardımlarını reddediyor. Halk, protestoların karın doyurmak için değil, özgürlük ve haysiyet adına yapıldığını dile getiriyor.

ABD’den Yemen’e uyarı

Yemen’in başkenti Sanaa’nın yaklaşık 170 km doğusundaki Marib kasabası yakınlarında gıda taşıyan bir askeri araca saldırı düzenlendi. Saldırıda dört asker hayatını kaybetti. Yemen’de terör eylemleri devam ederken, ABD, Yemen’de güvenlik tehdidinin ve terör faaliyetlerinin yüksek olduğuna dikkatleri çekerek Yemen yönetimine ültimatomda bulundu. ABD, vatandaşlarını da Yemen’e seyahate gitmemeleri için uyardı.

Şili 6,3 ile sarsıldı

Deprem izleme ve jeolojik araştırma merkezinden yapılan açıklamada Şili’de 6,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde mal ve can kaybı olmadı. Şili’de 8,8 büyüklüğünde meydana gelen Şubat 2010 depreminde 500 kişi hayatını kaybetmişti.

Kaddafi İnterpol tarafından aranıyor

Libya’nın başkenti Trablus’un batısındaki Zaviye kentinde kenti yeniden ele geçirmek isteyen Kaddafi yanlısı güçlerle isyancılar arasında çatışma çıktı. Kaddafi’ye bağlı güçler kentin ana meydanını ele geçirdi.

Başkentte Kaddafi yanlısı güçler hakimken, diğer bölgelerde isyancılar güç gösterisinde bulunuyor. Trablus’un Tacura bölgesindeki gösterilerde Libya bayraklarını yakan isyancılara karşı yoğun güvenlik önlemleri alındığı gözlemlendi.

Uluslararası Polis Teşkilatı İnterpol, Libya lideri Kaddafi ile ailesinden 15 üye için turuncu alarm yayınladı. Turuncu alarm ile aranan kişiler, kamu güvenliğine tehdit oluşturdukları anlamına gelir. Bu kişilere karşı seyahat yasağı uygulanır ve mal varlıkları dondurulur.

İnterpol’un Kaddafi’yi arama kararı BM Güvenlik Konseyi’nin Libya’ya uyguladığı yaptırımlar ve Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Libya’da işlenen savaş suçlarını soruşturmak istemesi üzerine verildi.

Haftanın Sayıları

380.000.000$ Gine diktatörünün oğlunun satın aldığı yatın fiyatı. Bu fiyat Gine’nın eğitim ve sağlık harcamalarının üç katı.

1,16 trilyon $ Çin’in ABD’ye olan borcu.

126.000.000.000 2010 yılında Google sitesinde yapılmış arama sayısı.

Haftanın sözü

“Yahudiler İsa’yı öldürmedi.”

Papa XVI. Benedict

İnen

Antisemit söylemi nedeni ile Dior Modaevi’nin baş tasarımcısı John Galliano

Çıkan

En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar kazanan Natalie Portman

Haftanın önemli günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü: Tüm dünyada kadının önemi her türlü alanda arttı. İsrail’de kadın yönetici nüfusu geçen yıla göre % 4,8 aratarak 66.500 oldu. 

 

 

Facebook'ta Paylaş
Yazar Süzet DALVA
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008