gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Burma lideri kadın kıyafeti giydi
Burma lideri kadın kıyafeti giydi

FRANSA DIŞİŞLERİ BAKANI İSTİFA ETTİ

Fransa Dışişleri Bakanı Michele Alliote-Marie üç aylık görev süresinin ardından istifa etti. Alliote-Marie, Tunus’un devrik lideri Zeynel Abidin Bin Ali iktidarı ile olan yakın bağları nedeniyle sert eleştirilere uğramıştı. Bakan, medyanın ailesinin özel hayatına saldırdığını mazeret göstererek siyasi hayatına son verdi.

BAHREYN ORTADOĞU’NUN ÖNEMLİ FİNANSAL MERKEZİ

Bahreyn’de reform yanlısı nüfusun yüzde 60’ını Şii protestocular oluşturuyor. Bu durum bölge için ekonomik açıdan önemli olan Bahreyn’de politik kriz olasılığını arttırıyor. İran Körfezi’nin finans merkezi durumundaki Bahreyn’de istikrar sağlanması, yoğun dış ticaret ilişkileri bakımından Türkiye ve İran tehdidine karşı ABD için büyük önem taşıyor.

KUZEY KORE, GÜNEY’İ TEHDİT ETTİ

Pazartesi günü ABD ve Güney Kore yıllık hava, kara ve deniz tatbikatlarını başlattı. Bunun üzerine Kuzey Kore, sınır yakınlarına helyum balonlar üzerinde karşıt bildirgelerde bulunan mesajlar gönderilirse ateş açacağı uyarısında bulundu.

ZAMBİYA’DA ÇİN BASKISI DEVAM EDİYOR

Zambiya’daki maden işçileri Çinli iş adamlarına karşı harekete geçti ve ülkede silahlar patladı. 12 milyon işçi nüfusuna sahip Zambiya’ya 1,2 milyar dolarlık yatırım yapan Çin yönetimi fakir ülkelere yardım kampanyasına devam edeceğini bildirdi. Ancak baskıcı ekonomik uygulamalardan vazgeçmeyen Çinli şirketler işçileri kızdırdı.

ABD’DEN KADDAFİ KARŞITLARINA YARDIM

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin hazırladığı Libya konulu konferansa katılmak üzere Cenevre’ye yaptığı ziyarette, ABD’den talep edilecek her türlü yardıma açık olduklarını bildirdi. Clinton, Kaddafi rejiminin bittiğini sözlerine eklerken Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki krize bir an evvel müdahale edilmesi gerektiğini savundu.

Burma lideri kadın kıyafeti giydi

Burma lideri General Than Shwe halkın karşısına kadın kıyafeti ile çıktı. Dünyanın en baskıcı askeri rejim liderlerinden biri olarak bilinen Than Shwe’nin feminen görünümü ile basına poz vermesinin nedeni merak konusu oldu. 

Yapılan araştırmalara göre Güneydoğu Asya ve Burma liderleri astrolojiye, batıl inançlara ve kara büyüye inanıyor. Bazı gazeteci ve yazarlar liderin kadın kıyafeti giymesini ve sarihlerle halkın karşısına çıkmasını bu inanışlara bağladılar.

Irrawaddy gazetesi yazarı Wai Moe’ye göre astrologlar gelecekte Burma’yı kadın liderin yöneteceğini öngördükleri için general bu tehlikeyi ortadan kaldırmak istedi. Ayrıca lider ülkede Suu Kyi gücünün yeniden ortaya çıkmasını engellemek amacı ile yardımcıları ile birlikte sarih giymeyi uygun gördü.

Suu Kyi 2007 yılında rejime karşı ayaklanma başlattı. Bu ayaklanmada rejim liderine kadın iç çamaşırları göndererek (bir inanışa göre kadın iç çamaşırı ile karşılaşan liderin gücü elden gider) onun gücünü elinden almayı planladı. Böylece Burma lideri Than Shwe kadın kıyafeti giyerek Suu Kyi’nin gücünü engellemiş oldu.

HAFTANIN ÖDÜLÜ

Amerikan X-Prize Kurumu CEO’su ay ile ilgili özel bir yarış düzenledi. Çalışan takımlar aya giden robot yapacak. Aydan ilk geri bildirimi yapacak takıma 30 milyon dolar ödül verileceği açıklandı.

HAFTANIN SÖZÜ

“Ben birkaç kere gittim, siz de rahatlamak için tatile Mısır ve Tunus’a gidin.”

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle

Haftanın Sayıları

% 83      Son bir yıl içinde buğday fiyatlarının Chicago borsasında artış oranı

34.550 Son üç yılda Meksika’da uyuşturucu ticaretine bağlı olarak

meydana gelmiş cinayet sayısı

%6 New York’ta Little İtaly bölgesinde yaşayan İtalyan nüfusun oranı

İNEN

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukovich: Göreve başladığı bir yıl içinde ülkeyi eskiye oranla daha otoriter rejimle yönetti.

ÇIKAN

Uganda Cumhurbaşkanı Yoveri Musaveni:Halkın güvenini elde ederek seçimleri kazandı, 5 yıl daha başkan oldu.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Süzet DALVA
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008