gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
‘Bet El’ isminin doğuşu sinagog kompleksinde kutlandı
‘Bet El’ isminin doğuşu sinagog kompleksinde kutlandı

26 Şubat Cuma akşamı, Caddebostan Sinagogu’na Bet El adının verilmesini kutlamak üzere, sinagog kompleksinde özel bir gece düzenlendi. Sinagogun yapımında emeği geçen dindaşlarımızı, cemaatin eski ve yeni başkanları, cemaate bugüne kadar maddi- manevi katkıda bulunan hayırsever dindaşlarımızın ağırlandığı; Hahambaşı Rav İsak Haleva ve Rav Yeuda Adoni’nin aileleri ile katıldığı bu gece, yönetim kurulu üyelerinin ve hanımlar kolunun özverili çalışmaları sayesinde başarılı geçti.

Candan bir karşılamanın ardından, konuklar kendileri için ayrılan masalarda yerlerini alarak, bu güzel ortamda kendileri için hazırlanan özel Şabat yemeklerini yediler. Şabat Duasının okunması ve Cuma akşamı geleneklerinin uygulanmasının ardından, Cemaat Başkanı Mayir Saraga, Rav Yeuda Adoni, ve Hahambaşı İsak Haleva, sırası ile birer konuşma yaptılar.

Mayir Saranga konuşmasında, 58 yıl önce temeli atılan Caddebostan Sinagog’unun, yazlıkçı ailelerin ibadet ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile inşa edildiğini, aradan geçen süre içerisinde Sinagog’un kendini geliştirmeyi sürdürdüğünü, bugün Midraşı, Mikvesi, kütüphanesi, kaşer mutfağı, berit ve sağlık odası ile sinagog kompleksinin çağdaş bir anlayış ile dindaşlarımıza, sevinçli ve acılı günlerinde, gereken hizmeti vermeye çalıştığını belirtti.

Saranga, vakfın kuruluşundan günümüze kadar emeği geçen özverili ve hayırsever dindaşlarımızın isimlerini tek tek sayarak, zamanında aktardıkları anılarını dile getirdi ve ardından kendilerine olan şükran borcumuzu belirtti.

Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz özel insan Dr.Yomtov Garti’nin, bu özel gün için hazırladığı akrostişi okuyarak, ‘Sinagog’un temelinin atılma kararı, onun yönetimi sırasında verilen bu değerli büyüğümüzü sevgi ve saygı ile anıyorum’ dedi.

Mayir Saranga konuşmasını şu sözlerle noktaladı: ‘Caddebostan Sinagog’una Bet El adının verilmesi vesilesiyle ailelerimizle bir araya geldiğimiz bu kutsal gecede, eşsiz çalışmaları ile vakfımızı bugünlere ulaştıran tüm yöneticilerimize, gönülden emek verenlere ve tüm bağış severlere  kalben en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Bugünleri onların mükemmel vizyonları, özverili çalışmaları ve maddi manevi katkıları sayesinde yaşayabiliyoruz. Sinagogumuzun yeni adıyla sonsuza kadar yaşamasını ve yaşatılmasını diliyorum’.

Ardından söz alan Rav Yeuda Adoni, eski dönem başkanlarına teşekkür etti ve yeni başkana çalışmalarında başarılar diledi. Bugüne kadar tüm başkanlarla çalıştığını ve Tanrı adına bu kutsal görevi icra ettikleri için, her birinin çok değerli kişiler olduğunu belirtti. 1959 yılında sinagoga ilk geldiğinde, burada büyük imkânsızlıklarla ibadet ettiklerini ve özverili çalışmalar sayesinde bu kadar büyük gelişme kaydedildiğini belirtti. Yıllarca bu Sinagog’u maddiyattan uzak tutmaya çalıştıklarını, burada asla para mevzusu yapılmadığını ve bu sebeple de Tanrı’nın buraya bereketini verdiğini söyledi. Eski günleri ve anılarını dile getiren Rav. Adoni, konuşmasının ardından değerli insan Dr. Yomtov Garti’nin özverili çalışmalarını bir kez daha dile getirerek onu rahmetle andı.

Gecenin sonunda söz alan Hahambaşı Rav. İsak Haleva, bu güzel Şabat akşamı yemeğini hazırlayan hanımlara teşekkür etti. ‘Caddebostan Sinagog’unun inşaatı sırasında, bugünlere gelineceğini düşünmek bile mucize olurdu’ dedi. Bu eserin geliştirilmesi ve ayakta tutulabilmesi için çaba harcayan tüm başkanlara teşekkür etti. ‘Bir eseri yaratmak zordur, ancak onu devam ettirmek daha zordur’ dedi. Başkanların görevlerini layiki ile yerine getirebilmeleri için, ailelerinin de büyük fedakarlıklar yapmalarının gerektiğini söyledi. Rav Haleva konuşmasına tüm dünyada barış dilekleri ile son verdi.

Bugünden sonra da, Caddebostan Sinagog’unun büyük adımlarla gelişmeye devam etmesini ve cemaatimizin güzel günlerine tanık olmasını dileriz.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Dora NİYEGO
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008