gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Avrupa Konseyi’nden Türkiye’ye ‘Yerel Demokrasiyi Güçlendir’ çağrısı yapıldı
Avrupa Konseyi’nden Türkiye’ye ‘Yerel Demokrasiyi Güçlendir’ çağrısı yapıldı

SUDAN’DA İSYAN KORKUSU

Tunus’ta başlayan isyan ateşi Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki diktatörlükleri sallarken, şimdiye kadar isyan haberi gelmeyen Sudan’da Devlet Başkanı Ömer Hasan el Beşir bir dahaki seçimlere katılmayacağını bildirdi. El Beşir, ülkenin demokratikleşme yönündeki reformlar çerçevesinde koltuğunu bir sonraki devlet başkanına devredeceğini açıkladı.

BELÇİKA’DA PATATES KIZARTMASI DEVRİMİ!

250 gündür hükümetin kurulamadığı Belçika, patates kızartması alanında dünya rekoru kırmaya hazırlanıyor. Mısır, Tunus gibi Arap ülkelerinde hükümetler birbiri ardına devrilirken, Avrupa Birliği’nin kurucu ülkelerinden Belçika’da halk hükümetin kurulması talebiyle gösteriler düzenliyor, patates kızartması sloganları atıyor.

HAFTANIN SAYILARI

%56 Her gün internet kullanan Arap genç nüfusunun oranı

%15 Nükleer enerji tesislerinde üretilen dünya elektrik oranı

%7  ABD’nin Şikago eyaletinde geçen 10 yıla göre azalan nüfusun oranı

RUSYA’DA DEPREM HALKI SOKAKLARA DÖKTÜ

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi, Rusya’nın başkenti Moskova’nın 6 bin 660 kilometre doğusunda Kamçatka Yarımadası yakınında meydana gelen depremin anlık büyüklüğünü 6,2 olarak açıkladı. Depremde can ya da mal kaybı olmadığı, tsunami tehlikesinin bulunmadığı belirtildi.

IRAK’TA CANLI BOMBA DEHŞET YARATTI

Pazartesi sabahı kimliği belirlenemeyen canlı bomba Kuzey Irak’ın Samara kentinde patlayıcı dolu bir kamyon ile polis merkezine terör eyleminde bulundu. Patlamada 10 polis hayatını kaybederken 18 kişi yaralandı.

WIKILEAKS’E GÖRE İSRAİL VE ŞİLİ İRAN’A KARŞI BİRLEŞTİ

WikiLeaks’te yayınlanan habere göre İran’ın Venezüela, Brezilya, Arjantin ve Paraguay ile yakınlaşmasından rahatsızlık duyan İsrail ve Şili ilişkilerini güçlendirmeye karar verdi. İran’ın Güney Amerika ülkeleri ile bağlantılarını arttırması ABD’yi rahatsız ederken, Şili güvenlik yetkilileri İran’ı yakın takibe aldılar.

HAFTANIN SÖZÜ

 “ABD Başkanı Obama, Amerika adına sürekli özür dilemeye bayılıyor.”

ABD eski Savunma Bakanı Donald Rumsfeld

Avrupa Konseyi’nden Türkiye’ye ‘Yerel Demokrasiyi Güçlendir’ çağrısı yapıldı

Avrupa Konseyi’nin yerel konulardaki organı olan Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi (AYBYK), denetim raporu hazırladı. Raporda, belediyelerin öz kaynak elde etmede daha serbest bırakılmaları ve Türkçe dışında başka dillerde de kamu hizmeti verebilmelerinin sağlanması da isteniyor.  

AYBYK tarafından hazırlanan rapor ve beraberindeki tavsiye kararı metninde öncelikli olarak, 2007 yılından bu yana Türkiye’de yerel ve bölgesel demokrasi alanında fazla ilerleme kaydedilmediği vurgulanıyor. AYBYK bu durumun, kısmen, AKP hakkında açılan kapatma davası, anayasal reform süreci, 2010 yılındaki referandum ve bu yıl Haziran ayında yapılacak genel seçimlerle açıklanabileceği not ediliyor. Taslak kararda, Türk hükümetine, Avrupa’nın yerel demokrasiyle ilgili temel belgelerini imzalayıp onaylaması çağrısı da yer alıyor. Avrupa Konseyi bünyesinde hazırlanan bu belgeler arasında Avrupa Yerel Özerklik Şartı, Avrupa Azınlıkları Koruma Sözleşmesi ve Avrupa Bölgesel ve Azınlık Dilleri Şartı da var.

HAFTANIN UYANIŞI

Ortadoğu’da değişim rüzgârları eserken otoriter yönetimlerin başarısızlığı bir kez daha ispatlandı. Halk demokrasi uyanışı ile mevcut rejimlere başkaldırıyor.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Süzet DALVA
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008