gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
2010’UN YÜKSELEN YILDIZI BOZBAYKUSLAR “NE METROBÜSE, NE AKBIL’E, BIZIM ASKIMIZ BELEDIYEYE”
2010’UN YÜKSELEN YILDIZI BOZBAYKUSLAR “NE METROBÜSE, NE AKBIL’E, BIZIM ASKIMIZ BELEDIYEYE”

Spor Toto Süper Lig’de mücadele eden takımlar arasında en büyük stadyuma sahip olan takımın taraftar grubu; Spor Toto Süper Lig’de Kasımpaşa ile derbi maçı yapan takımın taraftar grubu;  Abdullah Avcı’nın öğrencilerinden oluşan takımın taraftar grubu; üç büyüklere karşı aldığı galibiyetlerle adından söz ettiren takımın taraftar grubu, BOZBAYKUŞLAR.

İstanbul Büyükşehir Belediye Spor dendiğinde akla ilk gelen obje, herhalde 80 bin kişilik Olimpiyat Stadı ve tek tük belediye işçilerinin doldurduğu koltuklardır; ama çoğu futbolseverin espri konusu olan bu durum bu sene itibariyle biraz değişmeye başladı. Neden mi? Çünkü, çoğu üniversiteli ve liseli gençlerden oluşan Bozbaykuşlar adlı taraftar grubu sayesinde Olimpiyat Stadı az da olsa taraftar görmeye başladı. Ayrıca, büyük kulüplerin bedava bilet verdiğine dair eleştiriler sürekli gündemde yer alırken, Belediyeli taraftarların sayıları az olmasına rağmen ‘kombine kartına’ sahip olması da dikkat çekici bir diğer ayrıntı.

Bozbaykuşlar, stadyumun yüzde birini bile dolduramayan, ama gerek tezahüratları gerek de ateşli destekleri sayesinde hem kamuoyunun hem de yönetimin dikkatini çekerek, Başakşehir’deki stadyum projesinin hız kazanmasına da yardımcı oldular. İşte, İBB Kulübü’ne yeni bir hava kazandıran bu taraftar grubunun internet sitesinden kendilerine dair birkaç bilgi;

Baykuşlardan, ansiklopedilerde Strigiformes (gece yırtıcıları) takımından gece avlanan yırtıcı kuş diye bahsedilir. Yırtıcıların en vahşilerindendir. Gece avlanır ve çok sessizdir. Görünüş ve avlanma açısından çok asil canlılardır. Gagaları kıvrık, pençeleri keskin kanca tırnaklı ve döner parmaklıdır. Kuvvetli pençeleri adeta avına kenetlenir. Boz eki ise baykuşların en çok rastlanan renginden geliyor.

“Grubumuzun bu ismi seçmesinde etkisi olan yukarıdaki özellikleri, İBB Spor’un futbolu oynayış tarzıyla, ataklara hiç beklenmedik şekilde sessizce kalkmasıyla ve üç büyüklere korku salarak baş kaldırma özelliğini bağdaştırarak bu isimde karar kıldık ve artık yıllarca bu isimle kalacağız.”

Bursaspor, Eskişehirspor, Trabzonspor gibi şehir takımlarının taraftar sayısı bulmakta zorlanmazken, bir belediye takımı olan İBB’nin, Süper Lig’de Bozbaykuşlar sayesinde daha hızlı bir şekilde genişleyeceği kaçınılmaz gibi gözüküyor. Başakşehir’de bu taraftar grubunun daha da hızlı genişlemesini bekleyen yönetim, yeşil sahalardaki başarıyla doğru orantılı olarak ilerleyen projelerden memnun olduğunu da her gün dile getiriyor.

Esprili tezahüratlarıyla maçlara keyif katıyorlar

Gençlerden oluşması sayesinde, İBB’nin evindeki her maç ayrı bir renkli geçiyor. Büyükşehir Belediye Spor’un esprili  taraftar grubu, özellikle Olimpiyat’ta oynanan Trabzonspor maçında açtıkları “Bize Her Yer Deplasman” pankartı bir nevi durumlarını az ve öz sözle açıklıyor. Her maçta takımlarını destekleyen taraftarlar, “Maç var dediler geldik”, “Ne metrobüse, ne Akbil’e, bizim aşkımız belediyeye” gibi sloganların da yaratıcıları olarak dikkat çekiyor. Bozbaykuşların bestelediği en güzel tezahüratlardan birisi de; “Ay kuşum bozludur, kramponum tozludur, bizim asi gönlümüz, belediyeyle sözlüdür”. Filip Holosko, Gökhan Ünal transferleriyle gücüne daha da güç katan İBB’nin, bu neşeli taraftar grubu umarız günden güne büyüyerek takımlarına destek vermeye devam eder…

Sami MORHAYİM

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Spor Toto Süper Lig’de mücadele eden takımlar arasında en büyük stadyuma sahip olan takımın taraftar grubu; Spor Toto Süper Lig’de Kasımpaşa ile derbi maçı yapan takımın taraftar grubu;  Abdullah Avcı’nın öğrencilerinden oluşan takımın taraftar grubu; üç büyüklere karşı aldığı galibiyetlerle adından söz ettiren takımın taraftar grubu, BOZBAYKUŞLAR.

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008