gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Şabat İlahileri Beatles melodileri ile birleşti
Şabat İlahileri Beatles melodileri ile birleşti

Shlock Rock müzik grubunun çıkan son albümü “Liverpool’da Şabat” (Shabbat in Liverpool) Beatles melodilerini Şabat İlahileri ile birleştirdi. Bugüne kadar 30’dan fazla albüm çıkaran Yahudi Rock and Roll grubu Shlock Rock’ın kurucusu olan Lenny Solomon, son çıkarttıkları albüm ile gurur duyduğunu belirtti.

2010 yılında piyasaya çıkan albümün hikâyesi 2004 yılında başladı. Solomon’un İsrail’de yaşayan arkadaşı Alan Krasna kendisine 40. yaş doğum günü hediyesi olarak bir CD hediye etti. CD de Şabat şarkılarının içinde Beatles melodileri vardı. Solomon bu kombinasyonun uyumundan pek emin değildi ancak Krasna’nın da yardımıyla her ilahiye uygun Beatles melodisini buldular. Dokuz aylık bir çalışma sonrasında 2005 yılında grup “Liverpool’da Şabat” albümünü tamamladı. Ancak lisans işlemleri ile projenin tamamlanması 5 yıl sürdü. 21 parçadan oluşan albümde Şalom Alehem şarkısı “With a little help for my friends”, Kiduş’un bir kısmı “The long and winding road”, En Keloenu “Let it Be” ve Avdala “Imagine” parçalarının melodilerinden oluşuyor.

ABD’de bulunan ‘The Youth Israel of Hollywood Sinagogu’nda yapılan tanıtımda olumlu tepkiler alan Solomon, “Bir Yahudi müzisyenin görevi sinagoga gitmeyen insanların bu müzik sayesinde Şabat duasının kutsal kelimeleri ile tanışmalarını sağlamaktır” dedi. Sinagog’un gençlik kolu yöneticisi Avi Frier “Böyle bir müziğin Yahudi Cemaatleri’nde kabul görmesi biraz zaman alacaktır. Laik müziğin sinagoglarda kabul görmesi zor ancak imkansız değil. Beğenilen birçok Şabat şarkısının müziğinin orijinali laik müziktendir. Mesela Erev Shel Shoshanim’in melodisi, Yaffa Yarkoni tarafından 1957 yılında yazılmış İbranice bir aşk şarkısının melodisidir” dedi. Yeniliklere daha açık olan Reformist ve Konservatif sinagogların bu projeye daha sıcak baktığını belirten Shlock Rock Lideri Solomon, Ortodoks sinagoglarının da ilgisini çekmeye uğraştıklarını açıkladı.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008