gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Sanatta Kısa Kısa /Aşk Tadında
/Aşk Tadında

Tarihî Bir Aşk Öyküsü İçin Enstalasyonlar:

‘Pese et Vainque’ 

İtalyan sanatçı Gianluca Malgeri, 18 Ocak - 17 Şubat tarihleri arasında GaleriArtist’te açacağı sergi ile sanatseverleri melankoli ile yaşama sevincinin, sanat ile tarihin iç içe geçtiği bir yolculuğa çıkarıyor; III. Napolyon’un eşi İmparatoriçe Eugénie de Montijo ile Sultan Abdülaziz’in gizli kalmış aşk öyküsüne, doğu ve batıdan motifler taşıyan enstalasyon sergisiyle ışık tutuyor. Abdülaziz, Eugénie aracılığıyla İmparator Napolyon’a bir hediye göndermek ister; yakut ve zümrütle bezeli bir kılıç yaptırır. Kılıcın kabzasına adaleti ve mücadeleyi simgeleyen “Pese et Vainque” (Tart ve Yen) sözü altın harflerle işlenir. Oysa o Fransızca kelimelerin Türkçe okunuşu “Pez-e-Venk”tir. İmparator, bu ironiyi hiçbir zaman tahmin edemeyecektir.

David Del Tredici İstanbul’a geliyor!

Neo-romantik müzik akımının babası, Pulitzer dâhil, çok sayıda ödülün sahibi olan Amerikalı ünlü besteci David Del Tredici, 31 Ocak Pazartesi akşamı Caddebostan Kültür Merkezi’nde olacak. Sanatçı, piyanist Emir Gamsızoğlu tarafından kurulan İstanbul Trio’nun (Emir Gamsızoğlu/piyano, Cem Çetinkaya /çello, Deniz Toygür /keman) seslendireceği ‘Grand Trio’ adlı eserinin Türkiye prömiyerine katılacak.‘Grand Trio’, yazılmış, icrası en güç piyano eserlerinden biri olarak gösteriliyor.

Auster’dan ‘SUNSET PARK’

Ünlü Amerikalı yazar Paul Auster’in son romanı Sunset Park, Seçkin Selvi’nin çevirisiyle Can Yayınları’ndan çıktı. Roman, ailesinden, geçmişinden kaçan; pişmanlık, acı ve öfke içindeki bir gencin her şeye rağmen hayata tutunmasının mucizevî öyküsünü anlatıyor.

AŞK TADINDA...

Almelek Sanat Galerisi, 15 Ocak-8 Şubat tarihleri arasında Ressam Sibel Kurt’un son dönem çalışmalarını sergiliyor. Sanatçı yeni çalışmalarında ağırlıklı olarak kendi özgün yorumunu kattığı kadın figürleri ve portrelerine yer veriyor. Norveç doğumlu müzisyen ressam, çalışmalarıyla ilgili olarak “Yapacağım resmi hiç bir zaman önceden tasarlamam. Çalışırken tuvalim ve fırçam beni hikâyenin sonuna götürür. Bu, heyecan verici bir yolculuk gibidir.” diyor. Tel: 0212 265 38 51 www.almelekartgallery.com

Mariza bir kez daha İş Sanat’ta!
Fado'nun divası Mariza, yepyeni albümü ‘fado tradicional’in dünya turnesi kapsamında 2 Şubat’ta İş Sanat'ta hayranlarıyla buluşacak. Geçtiğimiz yıl aynı mekânda unutulmaz bir konser veren Portekizli sanatçının şarkı söyleyişini anlatmak için dört kelime yeterli: tutkulu, zarif, duygulu ve buğulu... Bu konseri kaçırmayın!
Frida Kahlo: Bir Hayatın Portresi
Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, ‘Gelman Koleksiyonu’ndan Frida Kahlo ve Diego Rivera’ sergisi kapsamında, 22 Ocak Cumartesi günü saat 14.30’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda eleştirmen- psikolog Salomon Grimberg’i ağırlayacak. Meksika sanatı ve Frida Kahlo’ya ilişkin yayınları bulunan, Kahlo'nun yapıtlarındaki kişisel anlatımın psikolojik çözümlemeleri üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Grimberg,  ‘Frida Kahlo- Bir Yaşamın Portresi’ başlıklı konuşmasında, sanatçının farklı yapıtları üzerinden, doğumundan ölümüne kadar olan süreci, kişisel ikonografisini ve Kahlo’nun etkileyici yaşamını ele alacak. Katılım serbest olup söyleşi dili İngilizcedir; anında tercüme yapılacaktır. Tel:(212) 211 41 00
 

Facebook'ta Paylaş
Yazar Tuna SAYLAĞ Sanatta kısa kısa tunasaylag@gmail.com
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008