gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
SUDAN’DA REFERANDUM: GÜNEY BAĞIMSIZLIK YOLUNDA
SUDAN’DA REFERANDUM: GÜNEY BAĞIMSIZLIK YOLUNDA

SUDAN’DA REFERANDUM: GÜNEY BAĞIMSIZLIK YOLUNDA

Sudan’da, ülkenin kuzeyi ve güneyinin yollarını ayırıp ayırmayacağına kesinlik kazandıracak referandum tamamlandı. Uluslararası alanda büyük bir dikkatle izlenen referanduma BM eski Genel Sekreteri Kofi Annan, ABD eski Başkanlarından Jimmy Carter gibi isimler de gözlemci olarak katıldı. Carter, seçimlere katılımın güneyde yüzde 90, kuzeyde ise yüzde 50 dolaylarında olduğunu belirtti.

Siyasi gözlemciler, Hıristiyanların çoğunlukta olduğu Güney bölgesinin, Müslümanların çoğunlukta olduğu Kuzey bölgesinden ayrılması ihtimalini oldukça yüksek görüyor. Resmi sonuçların, en geç 9 Şubat tarihinde açıklanması bekleniyor.

Referandum, 22 yıl süren ve 2 milyondan fazla kişinin hayatına mal olan iç savaşın ardından yapılan 2005 yılındaki barış anlaşmasına dayanıyor. Sudan’ın sahip olduğu petrol yataklarının yüzde 75’i ülkenin güneyinde olmasına rağmen, güneyliler petrolden elde edilen gelirden paylarını alamamışlardı. 2005 yılındaki barış anlaşması, ülkenin güneyinin bu kazancın yüzde 50’sini almasını öngörse de, durumda pek bir değişiklik yaşanmamıştı. O nedenle ülkenin güneyinde yaşayanlar bağımsızlıklarını elde etmeyi yoksulluktan kurtulmanın tek çözümü olarak görüyorlar.

AFRİKA

GANA: Ganalı Profesör Patrick Awuah sayesinde Afrika’da eğitim seviyesi artmaya başladı. Uzun yıllar Amerika’da eğitim gören Profesör Awuah ülkesine geri dönerek ilk hedefinin eğitimde ilerleme kaydetmek olduğunu ifade etti. Eğitimin barış, demokrasi ve zenginlik açısından çok önemli olduğunu belirten profesör halkın %65’inin okuma yazma bilmemesine dikkat çekerek bu konuda ciddi çalışmalar yapılacağını bildirdi.

AMERİKA

BREZİLYA: Son yıllarda artan sel baskını, aşırı rüzgârlar ve fırtınalar yüzünden büyük zarar gören Brezilya halkı bu hafta da yeni bir felaketin kurbanı oldu. Aşırı sel yüzünden sular altında kalan evlerin yanı sıra halk, yoğun çamur birikintileri ile karşı karşıya kaldı. 600’den fazla kişinin ölümüne ve evlerinden olmasına sebep olan sel baskını ülkeyi yasa boğdu.

ASYA

PAKİSTAN: Pakistan’ın kuzeybatısında bir yolcu otobüsünde meydana gelen patlama sonucu on yolcu öldü. Polis, on beş kişinin de yaralandığı olayın Kohat şehri yakınlarında meydana geldiğini belirtti. Yetkililer patlamanın intihar saldırısı mı bomba mı olduğu konusunda henüz bir karar vermedi; ancak ülkedeki ABD destekli hükümeti düşürmeye çalışan Pakistan Taliban’ın, polis, asker ve güvenlik güçlerine yönelik saldırılarına dikkat çekti.

AVRUPA

FRANSA: Yaklaşık 34 yıldır Fransa’daki aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi’nin kurucusu ve lideri olan Jean Marie Le Pen, parti başkanlığını kızı Marine Le Pen’e bıraktı. Fransa’da son yapılan kamuoyu araştırmalarına göre, aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi’nin 2012 seçimlerinden muhafazakârlar ve sosyalistlerin ardından en güçlü üçüncü parti olarak çıkacağı belirtildi.

ORTADOĞU

İRAN: Uzun zamandır yapılan uyarılar sonucundan İran hükümeti petrol ve diğer bazı ürünlerdeki para yardımını kesintiye uğrattığını bildirdi. Bu kesinti sonrasında olabilecek isyan ve grevlere karşı güçlü bir diplomatik tutum içinde olan İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad’ın ülke içinde liderliği garantilemiş olduğu ispatlandı. Ayrıca uluslararası alanda bu ay İstanbul’da meydana gelecek toplantıda bu yardım kesintisinin İran’ın nükleer pozisyonunu da etkileneceğine dikkat çekildi.

 

 

Facebook'ta Paylaş
Yazar Süzet DALVA
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008