gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Haftanin İzi
Haftanin İzi
Siyah direnişin annesi hayatını kaybetti1955 yılında otobüste bir beyaza yerine vermeyi reddederek modern siyah direnişi başlatan Rosa Parks, geçtiğimiz Pazartesi 92 yaşında hayatını kaybetti.Rosa Parks`ın o gün gösterdiği cesaret daha sonra 26 yaşındaki bir genci, Martin Luther King`i harekete geçirmiş ve siyahlar 381 gün boyunca ülkedeki otobüs sist
Brezilyalılar silahlarını bırakmıyor
Brezilya’da ateşli silahların satışına getirilmesi istenen kısıtlamalar halk oylamasında döndü. Konu ile ilgili yapılan referandumda Brezilya halkının %64’ünün yasağa hayır dediği belirtildi.
Ateşli silahların satışını yasaklayacak yasa tasarısına evet diyenlerin oranı %36’da kaldı.
Ülkede her yıl onbinlerce kişi silahlı saldırılarda yaşamını yitiriyor. Son olarak geçtiğimiz yıl 36 bin kişi bu saldırılarda ölürken, ülkede bulunan 17 milyon silahtan 9 milyonu kayıt altında değil.

Saddam yargılanıyor
Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in yargılanması 19 Ekim günü başladı. Saddam, duruşmada sakin olduğunu ve masumiyetine inandığını belirtti.
Saddam Hüseyin hakkında, sivillerin katledilmesi ve İran-Irak Savaşı ile Kuveyt’in işgali sırasında işlediği öne sürülen suçlar için dava açıldı. Bunun yanısıra İnsan Hakları Örgütleri yargılamanın adil olmasını istiyor.

Wilma hızını kesti
ABD’nin yeni kasırgası Wilma, geçtiğimiz pazartesi günü Florida’yı vurdu. Yoğun yağışla birlikte altı saat boyunca esen şiddetli rüzgar altı kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu.. Kasırga yönünü Atlantik Okyanusu’na doğru çevirdi.
Kasırganın yarattığı maddi hasarın da büyük boyutlarda olduğunu belirten yetkililer, çok sayıda çatının uçtuğunu ve yüksek binaların hasar gördüğünü belirtti.
Kasırganın ardından 3.2 milyon ev ve işyerine elektrik verilemiyor. Bunun altı milyon insanın hayatını etkilediği tahmin ediliyor.
Wilma üçüncü kategori bir kasırga olarak Cape Romano’yu vurdu. Saatte 200 km hıza ulaşan kasırga bölgenin %35’ini sular altında bıraktı. Daha sonra hızını keserek Florida’ya ulaştığında Wilma, ikinci kategori bir kasırga boyutuna geçti.

Nijerya’da uçak kazası
Nijerya’nın Lagos kentinden başkent Abuja’ya gitmek için havalanan Boing 737 tipi yolcu uçağı kalkışının ardından düştü.
Uçak ile bağlantının kalkıştan beş dakika sonra kesildiğini belirten yetkililer, uçakta bulunan 177 yolcu ve mürettebatın tamamının hayatını kaybettiklerini açıkladı.
Resmi makamlar daha önce uçakta bulunan yolcuların yarısının kurtulduğunu belirtmişti. Ancak bu haberin bölgeden gelen yanlış bilgiden kaynaklandığı belirtildi.

Afrika’nın AIDS’li
Çocukları

BM yardım kuruluşu UNICEF, Afrika’DA AIDS virüsüne karşı yaşam mücadelesi veren çocuklara yardım elini uzatmak için dünya kamuoyunu göreve çağırdı.
Afrika’da 18 milyon cocuğun HIV virüsü ile mücadele ettiğini belirten UNICEF, bu çocuklardan ancak %5’inin tıbbi bakım gördüğünü ve ancak %10’una maddi destek sağlanabildiğini açıkladı.
UNICEF’in önümüzdeki günlerde "çocuklar için birleşin" adı altında bir kampanyaya başlayacak ve başta Afrika olmak üzere Asya ve doğu Avrupa’da HIV virüsü nedeniyle yaşam mücadelesi veren çocuklara yardım elini uzatacak.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008