gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
DYD 2. Kültür ve Sanat Festivali tüm hızıyla devam ediyor
DYD 2. Kültür ve Sanat Festivali tüm hızıyla devam ediyor

Dostluk Yurdu Derneği’nin bu sene 2. sini düzenlediği Kültür ve Sanat Festivali devam ediyor. 8 Aralık ‘ta başlayan etkinlik 19 0cak Çarşamba günü sona erecek. 

Resim dalında Seyfi İşman, Vivi Beskinazi, Karikatürde; İrvin Mandel, fotoğrafta; Vera Anahmias, Alberto Modiano, Rozi Kandiyoti, heykelde; Sara Aji, Raşel Lika Besalel’in katkılarıyla oluşan sergiler festival boyunca ziyaretçilere açık olacak.

Genel Koordinatörlüğünü Vivi Beskinazi’nin yürüttüğü bu seneki festival, katılımcılardan gelen talepler doğrultusunda, bu yıl da sanat ve görsel ağırlıklı. Konserler, resitaller, tiyatro gösterileri, söyleşiler,  dans ve bale gösterileri, sergiler her yaş kesimine hitap etmekte.

8 Aralık Çarşamba günü yoğun bir katılım ile açılışı yapılan etkinlik Hahambaşı Rav İsak Haleva’nın ilk Hanukiya mumunu yakmasıyla başladı. Geleneksel 3. Hanukiya süsleme yarışmasında ödül kazanan her yaştan katılımcı, geceye ayrı bir renk katkı. Sunuculuğunu Karen Gerşon Şarhon un yaptığı gece, genç piyanist Jerfi Aji’nin piyano resitali ile devam etti.  Karen Gerşon Şarhon’un, Piyanist Serpil Günseri eşliğinde verdiği mini konser ise açılışı renklendirdi.

15 Aralık Çarşamba günü, ünlü yazar Sunay Akın’ın bir buçuk saat süren doyumsuz söyleşisi, bir o kadar daha fuayede devam etti. 

22 Aralık Çarşamba günü, çok yoğun bir katılımla, eğitici ve bilgilendirici bir tiyatro oyunu sergilendi.  Yeruşalayim Şel Zahav (Jerusalem Of Gold) şarkısının yaratıcısı, İsrael’li sanatçı Nomi  Shemer’in hayatının anlatıldığı oyun, Kibutz yaşamından da örnekler sunması bakımından oldukça ilginçti.

Bu hafta içinde Erensya Sefaradi grubu sahne alacak.  Judeo  Espanyol lisanında şarkılarla gelecek nesillere  Yahudi toplumunun başına gelen acı tatlı olayları aktarmayı misyon edinen grubun solisti Sara Yanarocak. Vokalde kendisine besteci ve gitarist David Yanarocak, yine vokalde ve perküsyonda Gery Erdemanar eşlik edecek. Şarkı sözleri ise Yusuf Altıntaş’a ait.

Etkinlik kapsamında Şef Yako Taragano yönetiminde, Sefarad Sinagog İlahileri Korosu’nun konuk olacağı yemekli bir Türk Sanat Müziği Konseri sanatseverlerin beğenisine sunulacak. 

Bir sonraki haftasonu sahne sanatlarında, ‘Bulutların Şiirlerle Dansı’ performansını, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nın yetenekli genç balerinlerinden izlenecek. Koreografisini Ömer İnanç‘ın hazırladığı, yönetmenliğini Ferit Koen’in yaptığı gösteriyi Vivi Beskinazi sunacak.

Dostluk Yurdu Derneğinin 45.Yıl kutlamaları sürprizleri eşliğinde Tu Bişvat Kutlamaları ile Kültür ve Sanat festivalinin kapanış gecesi gerçekleşecek.

 

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008