gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Albert Yalman ve İlk Buluşmalar
Albert Yalman ve İlk Buluşmalar

Albert Yalman’ın, aynı isimli kitabından uyarladığı “İlk Buluşmalar” isimli komedi gösterisi, 3 Kasım’da, Akatlar Kültür Merkezi’nde ilk kez seyirciyle buluştu

İsmi merak uyandıran bu tek kişilik stand up gösterisiyle ilgili söyleşi yapmak üzere, güler yüzlü ve hayata mizahi yönden bakan Albert Yalman ile bir araya geldim.

Kendini kısaca tanıtır mısın?

1972 İstanbul doğumluyum. İlk lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi’nde İşletme alanında aldıktan sonra İngiltere’de Brighton Üniversitesi’nde Uluslararası Otelcilik Bölümü’nü bitirdim. İsrail, Amerika, İngiltere, Türkiye’de yaklaşık 12 yıl sektörde çalıştım. 2005 yılında İstanbul’a döndüm.

 “Otelcilik Oyunu” isimli kitabını bu dönemde kaleme aldın sanırım?

Evet, sektörde geçirdiğim yıllarında ardından tecrübelerimi ve edinimlerimi mizahi bir dilde kaleme almaya karar verdim. “Otelcilik Oyunu” 2005’te raflardaki yerini aldı.  Kitabım 2000 adet sattı. Yeni bir yazar için başarı olarak nitelendirebiliriz.

Kitabın ile ilgili çeşitli seminerler vermiştin. Birisi de Özel Ulus Musevi Okulları’ndaki gençlere yönelikti yanılmıyorsam…

Ulus’ta yaklaşık 100 kişilik bir gençlik grubuna seminer verdim. Aslında kitabım ile ilgili çeşitli üniversitelerin Turizm bölümlerinde, otelcilik ve turizm meslek liselerinde ve çeşitli kulüpler de dâhil olmak üzere, 50’den fazla seminer verdim.

Seminerlerle bir nevi gösteri dünyasına ısınmış oldun. Peki, bu “İlk Buluşmalar” gösterisi nedir?

 “İlk Buluşmalar”, iki insanın birbirleri ile ‘ilk buluşma’ya gitmeden önce işin özü hakkında bilmesi gereken pratik bilgilerin mizâh yolu ile anlatıldığı bir öykü. “İlk Buluşmalar” insanların olası hayat arkadaşlarını ilk tanışma buluşmasında teste tabi tuttukları komik bir romantizm hikâyesidir.

Günümüz modern hayat tarzı çerçevesinde, iki karşı cinsten (veya aynı cinsten) insanın, ilk fiziki elektriklenmenin etkisine ve sonucuna bağlı olarak birbirlerine daha yakınlaşmak, birbirlerini tanımak için planlanmış bir program sürecinde ilk defa beraber ve yalnız olarak zaman geçirmelerine denir.

Gösterini izlemeye gelenleri neler bekliyor?

4 Ocak 2011 Salı günü saat 20.00’de Akadlar Kültür Merkezi – Etiler sahnesinde yer alacak tek kişilik oyunum içerisinde, özellikle ilk defa bir ‘ilk buluşma’ya gidecek kişiler için mükemmel bir rehber sunuluyor. İzleyiciler oyunda, “Hoşlandığınız kişi ile nasıl tanışmalı? Nasıl çıkma teklifi yapılmalı? Restoran ve tiyatroda neler yapmalı? İlk öpücük nasıl olmalı?” gibi sorulara yanıt bulurken komik ‘ilk buluşma’ hikâyeleri ile baştan sona kahkahaya boğulacaklar. Ayrıca bir iki sürprizim de olacak. Akşam gösterime katılacak olan “Albert Yalman The Rock Band” ile beş güzel şarkı da izleyicilerin gecesine renk katacak.

Çok sayıda “ilk buluşma” tecrüben oldu herhalde?

Açık konuşmak gerekirse 100’den fazla ‘ilk buluşma’ya gittim ve ‘ben bu işin kitabını yazarım’ diye düşünerek bu işe soyundum. Bir yerden sonra sadece yazmayı düşündüğüm kitaba bilgi toplama amacıyla gözlem yapmaya başladım. Kendi kendime çok eğlendiğimi itiraf etmem lazım.

Kurallar nedir, örf ve adetlerin önemi, ilk buluşma nasıl olmalı başlıkları altında ilk buluşma kavramının analizini yaptım, inceledim. Bir düzen oluşturdum ve yazmaya başladım.

Kitabı 2007 yılında tamamladım. Yayıncıların tekliflerini uygun bulmadığım için kitabımı bekletmeye karar verdim.

Nasıl oldu da ortaya böyle bir gösteri çıktı?

Bu yıl Bloomberg HT’de yayınlanmaya başlayan, yatırımcılarla girişimcileri bir araya getiren  “Dragons’ Den Türkiye” programına başvurmaya karar verdim. İlk katılımcılardan biri olarak programda kitap projem için destek aradım. Yatırımcı Baybars Altuntaş’ın projemi maddi- manevi desteklemesi ile “İlk Buluşmalar” kitabımı tiyatro sahnelerine taşıdım. 

3 Kasım’da sahnelenen gösterinde “Ejderleri” görüp tanışma fırsatımız oldu. Okurlarımız bu gösteriyi ne zaman, nerede izleyebilirler?

Dragons’ Den Türkiye “Ejderleri” yani yatırımcıları Alphan Manas, Baybars Altuntaş, Gamze Cizreli, Nevzat Aydın ve Yalçın Ayaydın’a ilk gösterime gelerek gösterime olan güvenlerini gösterdikleri için, Baybars Bey’e de tüm yardımları için tekrar teşekkür ediyorum buradan.

İkinci gösteri – içeriği %60 geliştirilmiş ve canlı müzik eşliğinde – 4 Ocak Salı akşamı saat 20.00’de Akadlar Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. İlgilenen okurlar Biletix’ten veya AKM gişesinden bilet alarak gösterimi izleyebilirler.

“İlk Buluşmalar”a dair

“İlk buluşmalar veya randevular insanı neden bu kadar çok heyecanlandırırlar? Nedeni gayet basittir aslında. İşin sırrı sonucunun belirsiz olmasıdır. Bilinmeyeni keşfedebilmek her zaman cazibesini göstermiştir. Bunun içindir ki, insanlar tarih boyunca keşifler yapmışlar ve hayatları uğruna bilinmeyeni bulabilme heyecanını tatmak için yapmadıkları kalmamıştır.”

Albert YALMAN

Facebook'ta Paylaş
Yazar Melih NAMER
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Albert Yalman’ın, aynı isimli kitabından uyarladığı “İlk Buluşmalar” isimli komedi gösterisi, 3 Kasım’da, Akatlar Kültür Merkezi’nde ilk kez seyirciyle buluştu

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008