gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İMKB 25. yılında Nobel Ödüllü ekonomistleri ağırladı
İMKB 25. yılında Nobel Ödüllü ekonomistleri ağırladı

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, bu yıl 25’inci kuruluş yıldönümü kutlamaları çerçevesinde yurtdışından birçok konuk ağırladı. İMKB 25. Yıl Konferansı 9-10 Aralık tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti

İMKB Başkanı Hüseyin Erkan’ın ev sahipliğindeki konferansa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da katıldı.

Etkinlik, dünya ekonomisi ve borsa piyasalarına yön veren ekonomistleri, üst düzey yöneticileri ve akademisyenleri bir araya getirerek, saygın bir zirveye dönüştü. İki gün süren konferansın ana konuşmacıları Nobel Ödüllü ekonomist Robert Mundell, Dünya Borsalar Federasyonu (WFE) Başkanı Ronald Arculli ve IMF eski Başkanı Rodrigo de Rato oldu.

Katılımcılar arasında HYSE Euronext CEO Vekili Dominique Cerruti, ABD Finans Sektörü Düzenleme Kurumu (FINRA) Kıdemli Direktörü Michael J. Kulczak, NASDAQ OMX Group Başkan Yardımcısı Meyer S. Frucher, Atina, Hindistan, Muskat, Malezya ve İspanya borsalarının başkan ve yardımcıları ile Prof. Robert Schwartz, Daniel Bergstresser, Bruce Weber gibi akademisyenler katıldı.

Başbakan: İMKB 25 yıl değil 150 yıllık geçmişe sahip gibi

İMKB’nin 25. kuruluş yılı kutlama etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen konferansın açılış konuşmasında Başbakan Erdoğan, İMKB’nin 25 yıl değil 150 yıl gibi bir geçmişe sahip olduğunu ifade etti ve böylesine bir derinliğe ve geçmişe sahip olan borsanın, sahip olduğu sinerjiyi de bu şekilde yakaladığını söyledi.

İMKB’nin Türkiye ekonomisine kazandırdığı canlılığın, ekonominin dışa açılmasına yaptığı katkının yanı sıra sosyal faaliyetlere özellikle de eğitime yaptığı yatırımlarla çok farklı bir hizmeti de ifa ettiğini vurgulayan Erdoğan, İMKB öncülüğünde açılmış olan Türkiye genelindeki yaklaşık 400 okuldan dolayı da ayrıca tebrik ve teşekkürlerini ilettiğini kaydetti.

Başbakan Erdoğan, Türkiye ekonomisinde son dönemde yaşanan büyük dönüşümün somut olarak izlenebildiği yerlerden birinin de İstanbul Borsası olduğuna dikkati çekerek, “Son 8 yılda borsa rekor üstüne rekor elde ederken, birçok ilki de hayata geçirerek uluslararası ölçekte adından söz ettirdi” şeklinde konuştu.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray da yaptığı konuşmada, Asya’nın zenginleştiğine dikkat çekti.

Gelişmekte olan ülkeler arasında Türkiye’nin başı çeken beş ülkeden biri olduğunu söyleyen Akgiray, “Biz artık, iktisadi olarak oyunun çok önemli bir parçası olmaya başladık. Bu gelişmenin göz ardı edilmemesi gerekiyor. Türkiye 100 yıldan fazladır ekonomik anlamda güçlü fırsatı yakaladı. Global gelişmeyi göz ardı ederek detaylarla uğraşırsak, fırsatı da kaçırırız” diye konuştu.

İMKB Başkanı Hüseyin Erkan ise yaptığı konuşmada, 22 şirketin halka arz edildiği 2010 yılında hedefin 25 şirketin halka arzı olduğunu söyledi. Şu anda halka açık 337 şirketin piyasa değerinin 323 milyar dolar olduğunu belirten Erkan, bu açıdan bakıldığında şirket başına ortalama 1 milyar dolarlık bir piyasa değerinin ortaya çıktığını kaydetti.

Erkan, 1986 yılının tamamında 13 milyon dolar olan hisse senetleri piyasasının bu yıl henüz yıl bitmemesine rağmen 385 milyar dolara ulaştığını, günlük ortalamada ise 1,7 milyar dolarlık işlem gerçekleştiğini kaydetti. Erkan, 1991’de kurulan tahvil ve bono piyasasında ise 113 milyon dolarlık işlem olurken, şu anda 2 trilyon 145 milyar dolarlık işlem gerçekleştiğini ifade etti.

1986-1989’da 779 milyon dolarlık halka arz, 606 milyon dolar da temettü ödendiğini, yıllar itibariyle asıl gelişmenin 2004-2010’da kaydedildiğini söyleyen Erkan, “25 milyar doların üzerinde halka arz yapılmış. Her ne kadar halka açık şirket sayısı az olsa da ekonomiye 25 milyar doların üzerinde fon aktarılmış. Şirketlerimiz, bu dönemde 31 milyar dolara yaklaşan bir temettü ödemiş. Halka arz edilen şirketlerin elde ettiği fonlardan daha fazlası, temettü olarak ödenmiş. 25 yıllık geçmişe bakıldığında 91,5 milyar dolarlık bir kaynak ekonomiye kazandırıldı, 43,3 milyar dolarlık da temettü ödendi. 2010’u 25 halka arzla bitirmeyi planlıyoruz” dedi.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Nur Şaul Barakas
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, bu yıl 25’inci kuruluş yıldönümü kutlamaları çerçevesinde yurtdışından birçok konuk ağırladı. İMKB 25. Yıl Konferansı 9-10 Aralık tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008