gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Mısır’da ikinci tur olaylı geçti
Mısır’da ikinci tur olaylı geçti

Mısır’da ikinci tur olaylı geçti

Mısır halkı yoğun hile iddialarına hedef olan geçen haftaki birinci turun ardından parlamento seçimlerinin ikinci turunda pazar günü oy kullandı. Seçimin ilk turunda neredeyse tüm sandalyeleri, ülkeyi 29 yıldır yöneten 82 yaşındaki Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in partisi NDP kazanmıştı. İkinci tur, hiçbir adayın yüzde elli oyun üzerine çıkamadığı yerlerde yapıldı. Bu durumda en çok oyu alan iki aday ikinci turda tekrar yarıştı.

Uzmanlara göre artık önemli olan seçimi kimin kazanacağı değil de sonucun meşru olup olmayacağı. Parlamentodaki 88 sandalyesiyle ana muhalefet konumunda olan Müslüman Kardeşler, ilk turda milletvekili çıkaramayınca yarıştan çekildi. Bu grup yasaklı olduğu için ancak bağımsız adaylarla seçime girebiliyor.

Müslüman Kardeşlerin seçimlerden çekilmesi ile birlikte yapılan ikinci tur seçimlerinin ardından NDP mecliste ezici bir çoğunluğa sahip oldu. Seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra Mısır basınında yer alan haberlere göre, Kuzey Sina’da iktidardaki Ulusal Demokrasi Partisi (NDP) ile bağımsız adayın taraftarları arasında çıkan çatışmalarda 4 kişi ağır yaralandı. Dahaliye ve Kana bölgelerinde NDP’nin temsilcilikleri basıldı. Pek çok kişi ağır yaralandı. Polisin olaylar ile ilgisi olduğu tespit edilen 10 kişiyi gözaltına aldığı ifade edildi.

AFRİKA

GÜNEY AFRİKA: Yapılan son istatistiklere göre Güney Afrika’da yaşayan 5,7 milyona yakın HIV virüslü nüfusa beş milyon daha eklenebileceği ortaya çıktı. Güney Afrikalı yetkililer bu sorunla karşı karşıya kalırken çözüm arayışlarında ciddi finansal sorunlar yaşadıklarını dile getirdiler. Dünya ülkelerinden AİDS’e karşı yardım beklediklerini söylediler.

AMERİKA

ABD: Gizli diplomatik belgeleri yayınlayan internet platformu Wikileaks’e baskılar artıyor. İnternet üzerinden para ödeme servisi PayPal, sızan 250 bin adet gizli belgeyi yayımlamaya başlayan Wikileaks’in hesabını, “hizmet politikalarını ihlal ettiği” gerekçesiyle kapattığını bildirdi. 

BREZİLYA: Hızlı ve kararlı bir harekâtla Brezilya güvenlik kuvvetleri Rio de Janeiro’nun yoksul bir mahallesine baskın yaparak bölgeyi ele geçirdi. En büyük gecekondu bölgesi Alemao’un en tepe binasına Brezilya bayrağı diken güvenlik yetkilileri uyuşturucu trafiğine son verilmesi gerektiğini vurguladılar.

VENEZUELA: Geçtiğimiz başkanlık seçimlerinde yeniden Başkan seçilen Hugo Chavez en son yapılan belediye seçimlerinde kan kaybetmeye başladı. Geçen pazar iki eyalette seçim yapıldı. Bunlar arasında ikinci büyük şehir olan ve muhalefet partisinin önemli kalesi kabul edilen Marakaibo’da Chavez karşıtı Eveling Trejo oyların çoğunu topladı.

ASYA

JAPONYA: Japonya’nın başkenti Tokyo’da 6,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Japon Meteoroloji Kurumu, ülkenin güney kıyısı açıklarında meydana gelen depremde can ve mal kaybı olmadığını bildirdi. Ancak yetkililer, iyi önlemler alınmasına rağmen 1995 depreminde 6400 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlattı.

AVRUPA

ALMANYA: Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Irak’a sürpriz ziyarette bulundu. Westerwelle, mart ayındaki genel seçimlerin ardından hükümet krizini yeni aşan Bağdat’ı dokuz aydır ziyaret eden ilk Batılı dışişleri bakanı. Ülkede siyasi duraklamanın aşılmış olduğuna sevindiğini açıklayan Westerwelle, Irak’ın istikrarına ve demokratik sürecin devamına destek verdiklerine dair bir mesaj vermek istediklerini söyledi. Westerwelle’nin programında Devlet Başkanı Celal Talabani, Başbakan Nuri el Maliki, Parlamento Başkanı Usame el Nuceyfi, Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari’nin yanı sıra Iraklı Hıristiyanların temsilcileri de yer aldı.

İSPANYA: İspanya hava alanlarında trafik kontrolörlerinin grevi ordunun göreve çağrılmasıyla sona erdirildi. Hava sahası yeniden açıldı ve havalimanlarında da durumun normale dönmeye başladığı bildiriliyor. AB’de Yunanistan ve İrlanda’dan sonra iflasın eşiğine sürüklenmesinden endişe edilen İspanya’da hava ulaşımını durma noktasına getiren ve hayatı felç eden grevin yankıları sürüyor.

ORTADOĞU

İRAN: İran, İsviçre’de yapılacak kritik nükleer müzakereler öncesinde, uranyumun zenginleştirilmesini sağlayan yerli ‘sarı pasta’ üretimini duyurdu. Uzmanlar İran’ın Güney Afrika’dan satın aldığı 600 ton sarı pastayı bitirdiğini ve bunun sonucunda da nükleer programını durdurmak zorunda kalacağını tahmin etmekteydiler. İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, bu gelişme konusunda Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nı da bilgilendireceklerini belirtti.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Süzet DALVA
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008