gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Brezilya, Arjantin ve Uruguay ‘Filistin Devleti’ni tanıdı
Brezilya, Arjantin ve Uruguay ‘Filistin Devleti’ni tanıdı
Mahmud Abbas ve Lula da Silva

Brezilya Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak ‘Filistin Devleti’ni tanıdığını duyurdu. Açıklamada bu girişimin, barış ve güvenlik içinde iki uluslu bir dönemin başlamasına katkı sağlaması temennileri yer aldı

Brezilya 1967 sınırlarını temel alan bir şekilde ‘Filistin Devleti’ni tanıdığını açıkladı. Brezilya Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen açıklamada kararın geçtiğimiz ay Brezilya Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ile görüşen Filistin Özerk Yönetimi Lideri (FÖY) Mahmud Abbas’ın talebi üzerine gerçekleştiği belirtildi.

Brezilya Başkanı Silva 1 Aralık tarihinde FÖY lideri Mahmud Abbas’a bir mektup göndererek Filistin Devleti’ni tanıma kararlarını paylaştı ve bu girişimin bölgeye barış ve güvenlik getirmesi temennilerinde bulundu. Brezilya Dışişleri Bakanlığı tanıma kararının ülkelerinin Ortadoğu konusunda politikası ile de paralellik gösterdiğini belirtti.

Arjantin Devlet Başkanı Cristina Kirchner’in FÖY Başkanı Mahmud Abbas’a ülkesinin Filistin’i, 1967 sınırlarının içinde özgür ve bağımsız bir devlet olarak tanıdığını bir mektupla ilettiği açıklandı.

Brezilya ve Arjantin’in ardından bir başka Güney Amerika ülkesi olan Uruguay da gelecek yıl Ramallah’ta diplomatik bir temsilcilik açarak Filistin’i bağımsız bir devlet olarak tanımayı öngördüklerini açıkladılar. Uruguay Dışişleri Bakan Yardımcısı Roberto Conde ülkesinin 2011’de Arjantin’in yolunu izleyeceğini açıkladı.

İsrail yayınladığı açıklamada adı geçen Güney Amerika ülkelerinin verdiği karardan üzüntü ve hayal kırıklığı duyduklarını açıkladı. İsrail Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada; “bu şartlarda tanınan bir ‘Filistin Devleti’, 1995 yılında İsrail ve Filistin tarafından imzalanmış ve Batı Şeria ile Gazze’nin durumunun müzakere yoluyla çözülmesini öngören anlaşmanın ihlalidir” dendi.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Brezilya Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak ‘Filistin Devleti’ni tanıdığını duyurdu. Açıklamada bu girişimin, barış ve güvenlik içinde iki uluslu bir dönemin başlamasına katkı sağlaması temennileri yer aldı

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008