gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
ABD: Diplomasinin 11 Eylül'ü WIKILEAKS
ABD: Diplomasinin 11 Eylül'ü WIKILEAKS

ABD: DİPLOMASİNİN 11 EYLÜL’Ü

Son yıllarda yayınladığı ABD’nin Irak ve Afganistan savaşlarıyla ilgili gizli belgelerle ses getiren Wikileaks internet sitesi, dünyanın büyük merakla beklediği ‘gizli devlet belgeleri’ni çeşitli yayın organları aracılığıyla yayınladı. Amerikan yönetiminin karşı çıkmasına rağmen yayınlanan belgeler ABD Dışişleri Bakanlığı’nın toplam 270 büyükelçilik ve konsoloslukla günlük yazışmalarına dayanıyor. Yabancı liderlerle ve dünyadaki nükleer ve terörist tehditlerle ilgili değerlendirmelerin bulunduğu belgelerde, içinde Türkiye’nin de geçtiği 7 bin adet metin yayınladı. ABD büyükelçiliklerinden gönderilen 250 binden fazla mesajda yer alan bilgilerin aktarıldığı belgelerde, İran’ın nükleer zenginleştirme programından İran-Irak meselesine, Suudi Arabistan, Beyrut ve daha pek çok dünya ülkesi hakkında gizli bilgi var.

ABD Başkanı Obama olaya tepkisel yaklaşarak, ABD yönetimi belgelerin ‘ABD dış politikasının ifadesi ‘ olmadığını belirtti. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da belge sızdırılmasını kınadı. Bunun ciddi bir suç olduğunu iddia ederek uluslararası topluma karşı bir saldırı olduğunu belirtti.

AFRİKA

SOMALİ: Somali-Kenya arası mülteci savaşları giderek büyüyor. Birleşmiş Milletler kayıtlarına göre Kenya’daki Dadaab mülteci kampı 300.000 kişiyle dünyadaki en geniş mülteci kampını oluşturuyor. Dadaab mülteci kampı Somali ile olan sınır çatışmaları ve mülteci sorununa rağmen önümüzdeki sene yirminci yılını kutlamaya hazırlanıyor.

AMERİKA

HAİTİ: Geçen pazar günü Karayiplerin önemli bir adası olan Haiti’de başkanlık seçimleri yapıldı. Ancak adayların üçte ikisi seçime hile karıştı bahanesi ile seçimi durdurmak istediler. Seçim günü yetkililer, Birlik Partisi Başkanı Rene Preval’ın kendi adayları Jude Celestin’e oy toplamak için hile yaptıklarını dile getirdiler.

ASYA

ÇİN: Çin geçen hafta sonu Kuzey ile Güney Kore arasındaki sorunlara çözüm bulmak amacı ile ilk defa harekete geçti. ABD yetkilileri Çin’in Kuzey Kore’yi uranyum zenginleştirmesi nedeni ile kınayıp yalnız bırakması tavsiyesinde bulundu. Çin’in bu politik savaşa girişimi ABD’nin Güney Kore ile kızıl sularda deniz savaşı oyunlarına başlamasından sonra gerçekleşti.

ORTADOĞU

TÜRKİYE: Başbakan Tayyip Erdoğan, Lübnan’a ziyaret düzenledi. Bu ziyareti sırasında ikili ekonomik anlaşmalardan söz edildi. Bir serbest ticaret anlaşması yapılması, Schengen Bölgesi gibi bir alan yaratılması, liberalleşme ve işbirliği gibi konularla UNIFIL’deki Türk askerlerinin varlığının devam etmesi ziyaret süresince gündemdeki en önemli maddelerdi.

MISIR: Mısır’ın ana muhalefeti Müslüman Kardeşler, Pazar günü yapılan meclis seçimlerinin sonucunun başarısız olduğunu dile getirdiler. BBC’de yapılan bir açıklamada Kahire ve İskenderiye’nin de muhalefet kaptırıldığı bildirildi. Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek Ulusal Demokratik Partisinin seçimlerden zaferle çıktığını açıkladı.

AVRUPA

YUNANİSTAN: .Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandeu, Türkiye ile işbirliği yapmak istediğini söyledi. Ancak bunun en önemli şartı olarak Ege kıta sahanlığının sorunlarının çözülmesi olduğunu söyledi.

İTALYA: İtalya’da hükümetin eğitim sisteminde reform planına karşı çıkan öğrenciler sokağa döküldü. Önce protesto gösterisinde bulunan öğrenciler daha sonra parlamentoyu kuşattılar ve tarihi Kolozyum ile Pizza Kulesi’ni işgal ettiler. 

 

Facebook'ta Paylaş
Yazar Süzet DALVA
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008