gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
GKD Tiyatro Atölyesi’nin ilk sahne heyecanı
GKD Tiyatro Atölyesi’nin ilk sahne heyecanı

GKD Tiyatro Atölyesi, Neil Simon’un ‘Brighton Beach Memoirs’ adlı kitabını ‘İlk Gençliğim’ olarak sahneye uyarladı. Oyun, Kasım ayı sonunda ilk kez seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor.

Yönetmen Hayati Bahar:  Derneğimizde tiyatro adeta bazı kişilerin tekelinde gibi gözüküyordu. Her sene, ben dâhil aynı kişileri, benzer oyunlarla sahnede görmek sıkıcı oluyordu. Tiyatro, derneğin sac ayaklarından biri. Yaşımızın ilerlediğini kabul ederek, bizden sonrakilerin de bunu sürdürebilmesi derneğin devamı için tiyatronun yeniliklerle devam etmesi gerekiyor. Kendimizi eğittiğimiz gibi seyirciyi de eğitmemiz gerekiyor. İki sene önce gençlerin üzerine eğilebileceğimiz bir atölye projesini sunduk, kabul gördü.  İlk sene, çok dağılmadan küçük skeçlerle sürdürdük. Ancak bizi tatmin etmedi. Klasik bir tiyatro eseri ile gençlere tiyatronun nasıl oynanacağını, neler yapılması gerektiğini en azından bizim tecrübelerimizle aktarmak istedik. Tiyatro karakteristiği açısından ciddi bir oyun. Çalışılacak, klasik,  ezberlenecek, sahne duruşunu, diksiyonu, konuşmayı, mimikleri öğrenebilecekleri bir oyun tercih ettik. Uzun bir çalışma dönemi geçirdik.  Bunların birçoğu hayat için de geçerli öğretiler. Bu sene Neil Simon’un üçleme dediğimiz kendi otobiyografisinin ilk kitabını  ‘Brighton Beach Memoirs’ i ‘İlk Gençliğim’ olarak sahneye Viki Toledo uyarladı. Daha önce devlet tiyatrosunda sahnelenmiş bir oyun.

Bu sene bununla başlıyoruz. Amacımız, genç arkadaşlarımızın sahne performanslarının, diğer gençler bir tarafından özenilmesi ve yeni isimlerin tiyatro atölyemize katılmalarını sağlamak.

Atölyede, sahne dekorasyonundan, ışıkçılara, afiş hazırlaması, kostüm, sahne amirine kadar dâhil hepsi çalışıyor.

Mümkün olduğunca genci oyunun içine almak için iki kast hazırlandık. Ast veya yedek değil. Her sahne aldığında farklı kast rol alacak. Gençlerle, senelerce birlikte sahne aldığımız Diana Gabay, Viki Toledo, Eti Romano, Nensi Molho ve Aslan Razon da rol alıyorlar. Amacımız onların sahne duruşundan ve sahne tecrübelerinden yararlanmanın yanı sıra genç oyuncuları sahnede zor bir durumda kaldıklarında, repliğini unuttuğunda onları toparlayacak birilerinin olması.

İdealim olan Tiyatro Atölyesi’nin daha uzun yıllar devam etmesini istiyorum. Burada tiyatro yapmak isteyen her yaş kesimine açık olduğumuzu belirtmem gerek…

Tiyatro Komisyonu Başkanı Murat Eskenazi:  Bu sene Tiyatro Atölyesi’nin söz konusu oyununun yanı sıra GKD Tiyatrosu da bir oyun sahneleyecek. Tiyatro Atölyesi’ne katılan gençlerin burada bu kültürü alarak,  yaymalarını istiyoruz.  Oyun bir melodram, 1937 yılının ABD’sinde ergenlik çağına girmiş bir gencin yaşadıklarını,  ailesi ile ilişkilerini yansıtıyor. Bu oyunu özellikle ergenlik çağındaki gençlere ve ailelerine tavsiye ediyoruz. Oyun adeta bir ayna… Oyunu gençlerin de seyredebilmesi için matine yapacağız.

Viki Toledo: 10 seneden fazla dernekte tiyatroda çalıyorum ve rol alıyorum, yönetmen yardımcılığı yaptım. Bu oyunda Eugene karakterinin annesini canlandırıyorum.  “İlk Gençliğim”de  kardeşimle olan çatışmalarımı ve ergenlik çağında olan çocuğumla ilişkileri anlatıyor. Gençlerle çalışmak çok zevkli ancak çok zor. Çünkü hepsinin çok farklı karakterleri var. Onları disipline etmek çok güç. Çok sıkmak istemesek de tiyatro disiplin demektir. Paylaşımı, kıskanmamayı öğreniyorlar.

Enis Bahar: Tiyatro atölye çalışmaları öncelikle konuşmamı değiştirdi. diyebilirim. Babam oyunu yönetiyor ancak çalışmalar sırasında baba- çocuk ilişkimizi bir kenara koyuyoruz.  15-20 yaş yelpazesinde ondört genciz.

Nedim Suri: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi Oyunculuk ve Tiyatro Bölümü mezunuyum. Profesyonel olarak da oyunculuk yapıyorum. Bu oyunda rol almak, dışarıda gezmekten çok daha eğlenceli. Dernek için bir şey yapıyor olmak ve bu yaptığımın tiyatro olması çok eğlenceli. Tiyatro Atölyesi gerçekten çok yerinde bir karar…  Televizyon dizisi, film ve reklam filmlerinde de oynadım ancak sahneden aldığım keyfi başka hiçbir yerde yakalayamadım. 

 Oyunda, Semih Alalu, Enis Bahar, Eris Çakon, Betsy Mitrani, Aslan Razon, Eti Romano, Nedim Suri, Cem Azgari, Refi Chaban, Diana Gabay, Nensi Molho, Rifka Razon, Rakel Sinay ve Viki Toledo rol alıyor.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Ester YANNİER ester@superonline.com
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
GKD Tiyatro Atölyesi, Neil Simon’un ‘Brighton Beach Memoirs’ adlı kitabını ‘İlk Gençliğim’ olarak sahneye uyarladı. Oyun, Kasım ayı sonunda ilk kez seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor.

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008