gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Chicago’daki sinagoglara gönderilmek istenen bombalı paketler yakalandı
Chicago’daki sinagoglara gönderilmek istenen bombalı paketler yakalandı

Londra’da ve Dubai’de Chicago’daki sinagoglara gönderilmesi planlanan bombalı paketlerin ele geçirilmesinin ardından, Amerika ve Avrupa’da terör alarmı verildi, güvenlik önlemleri arttırıldı.

ABD Başkanı Barack Obama, Chicago’daki sinagoglara gönderilen bombalı paketlerin, ‘İnandırıcı bir terör tehdidinin’ varlığını ortaya koyduğunu belirtti. Barack Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Donilon, yetkililerin başka bombalı paketlerin gönderildiğini varsaymak zorunda olduklarını söyledi. ABD, bombalı paketlerin El Kaide tarafından gönderildiğine dair izlerin olduğunu, El Kaide’nin Yemen’deki kolunun sorumlu olduğuna inandıklarını açıkladı.

Amerika’daki Yahudi örgütleri ve kuruluşlarına, dikkatli olmaları ve yurtdışından gelen isimsiz hiçbir paketin açılmaması uyarısı yapıldı. Chicago Yahudi Birliği şehirdeki tüm sinagoglara, Yemen’den gelen ya da üzerindeki isim, adres bilgileri içerisinde Yemen kelimesi bulunan herhangi bir paket teslim aldıkları takdirde 911’i aramaları uyarısını yaptı.

ABD ve Fransa’da, havaalanlarındaki güvenlik önlemleri arttırılırken, İngiltere, Yemen’den gelen direkt uçuşları durdurdu. Almanya’da da tüm sinagog ve Yahudi okullarındaki emniyet önlemleri arttırıldı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD’deki sinagoglara gönderilen bombalı paketlerin, kökten dinci terördeki artışa işaret ettiğine dair uyarıda bulundu. Haftalık kabine toplantısında konuşan Netanyahu “Gerçek şu ki, bombalı saldırıların Chicago’daki sinagogları, Madrid’deki tren istasyonunu, Londra’yı, Mumbai’yi ya da Bali’yi hedef almasının bir önemi yok. Önemli olan bu saldırıların, dünya uluslarının güvenliğini tehdit eden terör saldırılarındaki artışı gösterdiğinin anlaşılması,” açıklamasını yaptı.  New Orleans’ta gerçekleşecek, Kuzey Amerika’daki Yahudi federasyonlarının yıllık genel kurul toplantısına katılacak olan Netanyahu, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile yapacağı görüşmede, ‘Terörle savaş’  konusunu da ele alacaklarını söyledi.

Katar Havayolları’nda görevli bir yetkili bombalardan birinin, iki ayrı yolcu uçağında taşındığını açıkladı. Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, bilgisayar kartuşu ve yazıcının içerisine saklanan bombanın, Yemen’in başkenti Sana’dan, Katar’ın başkenti Doha’ya bir yolcu uçağı içerisinde getirildiğini ve Katar Havayolları’na ait bir başka yolcu uçağıyla Dubai’ye gönderildiğini belirtti.

Yemen polisi geçtiğimiz günlerde saldırılar ile ilgili tutukladığı bilgisayar mühendisliği öğrencisi genç kız dışında başka şüpheliler ile ilgili incelemelerini sürdürüyor.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Londra’da ve Dubai’de Chicago’daki sinagoglara gönderilmesi planlanan bombalı paketlerin ele geçirilmesinin ardından, Amerika ve Avrupa’da terör alarmı verildi, güvenlik önlemleri arttırıldı.

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008