gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Plaket sektöründe 53 yıllık deneyim ASLAN RUSO
Plaket sektöründe 53 yıllık deneyim ASLAN RUSO

Elli üç yıldır plaket sektöründe faaliyet gösteren Aslan RUSO şirketi, bugün artık rozet, madalyon, promosyonel ürünler, sosyal hayata yönelik ödüller konusunda da isim yapmış bir firma. Yurt dışından getirdikleri özel teknolojiler ve malzemelerle birçok yeniliğe imza atan şirketin dününü ve bugününü Vedat Ruso ile konuştuk...

Bu şirketin kurulumu ve işe başlama hikâyesi nedir?

Şirketimiz 1957 yılında Aslan Ruso tarafından kuruldu. Şirket işe Hakkaklık sanatı ile başladı. Hakkak el sanatı  ile mühür, kalıp, gravür işleri yapan kişilere denir.

Aslan Ruso’nun genç yaşta vefatı ile işleri babam İsrail RUSO devir aldı. Kendisi abisine olan vefa borcundan ve sevgisinden nüfusuna onun adını da geçirdi ve 1968 yılında Aslan İsrail RUSO olarak iş hayatını ilerletmeye başladı. Ben de 1998 yılında Marmara Üniversitesi İşletme Bölümünü bitirdikten sonra kısa dönem askerliğimi yapıp, 1999 Temmuz ayında işe başladım.

Çalışma sahanızdan söz eder misiniz?

Kalıp, mühür işleri ile başlayan iş hayatı, sonrasında Lions –Rotary Klüplerine yönelik plaket, rozet, madalyon, anahtarlık üretimleri ile devam edip, gelişmeye başladı. Gelişen sosyal hayat ihtiyaçlarına yönelik ödüller, bayii toplantıları için promosyonel özel tasarım ürünler gibi üretimlere başladık. Bizim işimiz bir nevi sanat olmaya başladı.

Peki, bu esnada çalışma sisteminiz ne şekilde işliyor?

Türkiye’de maalesef profesyonel hayatta programlama olmadığı için herkes siparişlerini son dakika bildiriyor. Ve insanlar bize o kadar güveniyor ki, ne kadar acele olursa olsun üretimi yetiştirebileceğimizi biliyorlar. Zaten bir ödülü, bir plaketi zamanında teslim edemezseniz, o ödül gecesinde, organizasyonda  verilemezse hiçbir anlamı olmaz ve bütün prestijiniz ve de iş hayatınız biter.

Biz bunun önemini bilerek usta, işini en ince detayına kadar titizlikle yapan ekip ile uzun yıllardır çalışıyoruz. En yeni ustamız bile 8-9 yıllık çalışandır. Bizim özelliğimiz, daha önce de belirttiğim gibi hünerli ustalarımızın, Aslan RUSO’nun engin tecrübesi, müşterinin ne istediğini anlayabilmek ve nasıl üretebileceğimizi belirleyebilmek. Bu sayede müşterilere özel tasarım sunabilmekteyiz.

Yeni teknolojiyi bu işte nasıl kullanıyorsunuz? Geçmişle karşılaştırma yapabilir misiniz?

Üretilen her şey kendi bünyemizde mevcut olan makinelerle, atölyemizde büyük titizlikle üretilmeye başladı. 2000 yılında yurt dışından getirdiğimiz üç boyutlu kristaller içerisine lazer işleme ürünleri ile ülkede ilk olduk. Türkiye’deki öncü holdinglerin, kurumların, vakıfların, ajansların direkt tedarikçisi olduk ve olmaya devam ediyoruz.

Yeni teknoloji olarak lazer kesim ve işleme makinemiz var. Yeni teknoloji ile eskiye göre çok daha hızlı üretim yapabiliyoruz. İşimizin %99’u el işçiliğine dayandığı için, yine de teknolojik yeni makineler olsa bile, üretimin son aşamasında montaj v.s. gibi işlemler gerekiyor. Netice itibariyle de üretimlerimiz ürüne göre hızlı veya yavaş çıkabiliyor.

Ürün çeşitliliğinden söz eder misiniz?

Plaketler, pleksi ve akrilik plaketler, kristal cam, özel ödüller, kupa ve madalyalar, rozetler ve yakalıklar ve tabelalar çalışma sahamızı oluşturmaktadır. 

Bizim üretim konumuz sınırsız. Otel için yönlendirme tabelalarından tutunda, dış cephe tabelalarına, plaketlere, rozetlere, anahtarlıklara, ödüllere, çelik kalıplara, aklınıza gelecek 1001 çeşit ürün imal edebiliyoruz.

Üretimde hangi materyalleri kullanarak bunları yapıyorsunuz?

Ürünlerimizde tekstil hariç her türlü malzemeyi kullanıyoruz. Kullandığımız materyaller arasında paslanmaz çelik, sarı pirinç, alüminyum, cam, sac, kristal, pleksiglas, akrilik, zamak, alpaka, polyester ürünlerini sayabiliriz.

Ürünlerinizi sunduğunuz firmalardan birkaç örnek isim verir misiniz?

Altın Kelebek Ödülleri, Vehbi Koç Ödülleri, Formula 1 Türkiye Grandprix Kupaları, Basketbol Federasyonu Kupaları, Yeşilçam Ödülleri, Peryön Ödülleri, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın 25 yıldan fazla ödülleri, Anıtkabir Atatürk Müzesi Kurtuluş ve İstiklal Madalyaları, Reklamcılar Derneği Ödülleri… Bunun yanı sıra Hahambaşılık, cemaat ve derneklerle, sayamadığım yüzlerce firma ve ürün…

Cemaatte ilk plaket işi yapan firmasınız değil mi?

Cemaatimizde biz bir ilkiz. Bizim iş konumuzla ilgili üretim yapan firma da yok.

Hitap ettiğiniz kesim kimlerdir?

Biz her kitleye hitap edebiliyoruz. Üretim gibi, müşterilerinde sınırı yok.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Nur Şaul Barakas
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Elli üç yıldır plaket sektöründe faaliyet gösteren Aslan RUSO şirketi, bugün artık rozet, madalyon, promosyonel ürünler, sosyal hayata yönelik ödüller konusunda da isim yapmış bir firma. Yurt dışından getirdikleri özel teknolojiler ve malzemelerle birçok yeniliğe imza atan şirketin dününü ve bugününü Vedat Ruso ile konuştuk...

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008