gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
NDS`nin ‘Hanimefendileri`

İlkokulu bitirdiğim yıllarda her yabancı okul, giriş sınavını ayrı uygulardı. Notre Dame de Sion’u kazandığımda tekrar sınava alınmış ve bir üst sınıftan başlamağa hak kazanmıştım. Bu başarı bana ne ifade etmişti, hiç hatırlamıyorum. Ta ki, o yaz babamın Üsküdar’a (ÜAKL) girebileceğim haberini getirene dek. Karar vermek için ufak bir aile meclisi kurulmuştu mutlaka. Ancak, hafızamda en çok yer eden, Sion’dan iyi dereceyle mezun olan annemin tüm ağırlığını Amerikan okulundan yana koyduğuydu.
Zaman geçtikçe nedenini anlamak zor olmadı. Alman disiplini ile büyüyen, mükemmeliyetçiliği ilke edinen bir okuldan mezun olan kızın, özgürlük kavramını kendi çocuğunda yaşatmak istemesinden doğal ne olabilirdi…
** *
Diğer yandan, annemin yaşıtlarının çoğu Dame de Sion’luydu. Eskiden de öyle miydi, bilemiyorum. İnsanın en yakın dostları, okul arkadaşlarıdır. Çıkara dayalı olmayan; doğal ve içten. Okuldaki özel günler hariç, annemin sınıf arkadaşlarıyla bir araya gelmesi, çok eskilere dayanmıyor. Ama bir toplandılar, pir toplandılar.50. mezuniyet yıllarında çay sofrasının etrafındaki neşeli sohbeti hiçbiri unutmayacak. Hatırladığım isimler arasında Melike Narmanlı, Gencay Gürün, Suna Özden, Berin Cumalı, Vildan Gülçelik, Suna Aksel, Esin Talu, Mazalto Gabay, İrayit Samyel, Lale Tara, vs…
Arkadaşlarının yaşam öykülerini annemden hep keyifle  dinledim. Dame de Sion  ’51 sınıfı mezunlarından çok kıymetli isimler çıktı.  Bu yazı özellikle çok değerli bir -Hanımefendi: Berin Cumalı- için.
Şair/ yazar Necati Cumalı’nın eşi, film eleştirmeni Rekin Teksoy’un da ablası olan Berin Cumalı’yı hem annemden, hem de İsrail muhabirimiz  Erol Güney’den dinledim.
* * *
Bu vesileyle E. Güney’in biyografisi olan ‘Erol Güney’ın Ke(n)disi’ adlı kitaptan alıntılarla, çok sevdiği dostları Berin ve Necati Cumalı’yı bir kez daha anmak istiyorum.
(…) 1963 yılında beni çok sevindiren bir olay oldu; Necati Cumalı ve eşi Berin İsrail’e geldiler, 20 ay burada kaldılar. Berin, Basın Yayın’da çalışıyordu ve Basın Yayın Müdürlüğü tarafından bir turizm tanıtma bürosu açmak için İsrail’e tayin edilmişti.(…)
Genç yaşta İsrail’e göç eden , geçen sene yitirdiğimiz şair/çevirmen Nesim Eskin o dönemde  Berin ve Necati Cumalı ile tanıştı.
“(…) Berin, Nesim’in değerini hemen anladı ve yanına memur olarak aldı. Nesim, Berin ve Necati Cumalı’yla geçirdiği iki yıla yakın bir zamanı hasretle anar…"
* * *
İki haftadır basında köklü bir okul olan  Notre Dame de Sion’un kuruluşunun 150. yılı kutlamalarıyla ilgili yazılar yayınlandı. Mezunların büyük buluşması 22 Ocak Pazar günü ‘Grande Salle’de gerçekleşti.
Toplantıdan bir saat evvel  1951 mezunları Berin Cumalı’yı son yolculuğuna uğurlamak üzere Teşvikiye Cami’de buluştular. 
Hanımefendi, şairine kavuşmuştu.
Grande Salle’daki kalabalık ‘tüm yitirdikleri için’ saygı duruşunda bulundu. Törenin ardından herkes koridorlarda eski sınıflarını aramaya koyuldu.
Tatlı bir telaş, tatlı bir hüzün…

 

Facebook'ta Paylaş
Yazar Tilda LEVI Ayrıntı tilda@salom.com.tr
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
İlgili Haberler
Henüz haber için yorum yapılmadı.
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008