gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Hollanda İsrailli belediye başkanlarının gezisini iptal etti

Hollanda Dışişleri Bakanlığı katılımcı listesinde Batı Şeria yerleşimlerinin temsilcilerin de bulunması nedeniyle İsrailli belediye başkanları tarafından yapılacak turu iptal etti

Bir Amerikan-Yahudi yardım kuruluşunun sponsor olduğu etkinlik kapsamında, İsrailli belediye başkanlarının önümüzdeki ay Hollanda’ya giderek buradaki kamu politikası ve yerel yönetimi incelemeleri planlanıyordu. Ancak Hollanda Dışişleri Bakanlığı, Batı Şeria yerleşimleri Efrat ve Kiryat Arba dahil olmak üzere Judea ve Samaria bölgelerinin konsey başkanlarının katılacağını öğrenince turu iptal etmeye karar verdiler.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı’nın kararı İsrail’de tepkiyle karşılandı. Knesset vekili Aryeh Eldad kararı Hollandalıların Araplara teslim oluşu olarak nitelendirirken, “Bu Hollanda hükümetinin ülkede istikrarla büyümekte olan Müslüman azınlığa teslim oluşlarının yansımasıdır. Bu ayrıca Netanyahu’nun Obama’ya inşaatları dondurma konusunda teslim olmasının bir yankısıdır,” dedi.

Yerel Yönetimler Konseyi Başkanı Şlomo Buchbut da, kararı ‘müthiş sert’ karşıladığını Hollandalı elçi ile görüşerek ve Hollandalı Dışişleri Bakanı’na yazarak belirtti. Buchbut, “Bu tarz kararlar sadece barışı ilerletme çalışmalarına zarar verir. İsrailli vatandaşları oldukları gibi kabul etmeliyiz ve politik tartışmaları tetiklemek için değil,” dedi.

Buchbut, “Geçmişte, Danimarka, Fransa ve Çin’e benzer seyahatler düzenledik. Avrupa Birliği, Araplar, Yahudiler ve Avrupalılarla ortak profesyonel çıkarlar hakkında görüşmek üzere işbirliği yapıyoruz ve yerel yönetimleri böylece genel anlamda ilerletiyoruz,” şeklinde ekledi. “Hollanda tarafından verilen karar İsrail-Arap anlaşmazlığını her şeyin önüne koyuyor. Umarım Hollandalılar fikirlerini değiştirir,” diyerek sözlerini tamamladı.

Diğer taraftan Hollanda Dışişleri’nin verdiği karar, İsrail’in Avrupa’daki imajı konusunu gündeme getirdi. İsrail medyası, bu karar ile İsrail’in Avrupa’daki imajının işgalci devlet olarak göründüğünün bir kez daha gözler önüne serildiğini belirtti.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Hollanda Dışişleri Bakanlığı katılımcı listesinde Batı Şeria yerleşimlerinin temsilcilerin de bulunması nedeniyle İsrailli belediye başkanları tarafından yapılacak turu iptal etti

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008