gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Miliband kardeşlerden Ed, ipi göğüsledi
Miliband kardeşlerden Ed, ipi göğüsledi

David ve Ed Miliband kardeşler İngiltere İşçi Partisi liderliği için yarıştı

İngiltere’de David Miliband, İşçi Partisi liderliği için yapılan oylamada kardeşi Ed Miliband’ın da aday olduğu seçimi %50.65’e karşı %49.35’a oyla kaybetti. Miliband kardeşlerden David, geçmişte dışişleri bakan yardımcılığı yapan ve seçim öncesinde daha şanslı görünmesine rağmen 40 yaşındaki Ed, İşçi Partisi’nin 18. lideri oldu.

İngiltere’de İşçi Partisi’nin yeni bir lideri var; Ed Miliband. Oysa seçim öncesi tahminler ağbisi David’in lehineydi. 40 yaşındaki Ed Miliband %49.35’e karşı %50.65 gibi az bir farkla geçmişte dışişleri bakan yardımcılığı görevinde bulunan ve geleceğin İşçi Partisi lideri olacağına kesin gözüyle bakılan 45 yaşındaki David’i geçerek İşçi Partisi’nin 18. lideri oldu.

Galibiyetinin açıklanmasından sonra yaptığı konuşmada; “Bugün bu yarışmaya bir çizgi çekiyor, bir ekip olarak çalışmaya başlıyoruz” diyen Ed Miliband, İşçi Partisi’nin Muhafazakar Parti Başkanı David Cameron’a karşı seçimleri kaybetmesinin ardından Mayıs ayında görevden ayrılan Gordon Brown’un yerine geçecek. Manchester’de yaptığı zafer konuşmasında Ed Miliband İşçi Partisi sorumluluğunu üstlenmekte olan yeni neslin partide değişim gerektiğinin bilincinde olduğunu söyledi.

Konuşması sonrasında ayakta alkışlanan Ed Miliband, David’e sıkıca sarıldı, iki kardeş kucaklaşmış vaziyette salonu terk etti. 2005’te parlamentoya seçilen Ed, Gordon Brown Hükümeti’nde enerji bakanı olmuştu. Ed Miliband’ın etkin bir insan hakları savunucusu ve Filistinliler için Adalet adlı sivil toplum kuruluşunun Yahudi ileri gelenlerinden olan annesi Marion, oğullarından birinin düş kırıklığına tanık olmamak için oylama sırasında mekanda bulunmadı.

Edward Samuel Miliband ve David Miliband, ünlü Marksist teorisyen ve sosyolog Ralph Miliband’ın oğullarıdır. Varşova kentinde yaşayan Polonyalı Yahudi bir ailenin oğlu ve asıl adı Adolphe olan Ralph Miliband, Hitler’den kaçarak babası Samuel ile sahte evraklarla geldiği İngiltere’ye sığınmıştı. Marksist bir aydın olarak İngiltere’de oldukça ünlü olan Ralph Miliband 1994’te yaşamını yitirdi.

İlk evliliğini Liz Lloyd ile yapan İşçi Partisi’nin yeni lideri Edward Samuel Miliband 1998’de boşandı. 2004’te evlendiği Justine Thornton’dan Daniel adlı bir oğlu var.

İngiliz askerlerinin Irak’ı terk ettiğinden beri Ortadoğu konusu İngiltere gündeminden düştü. Yeniden iktidar olma mücadelesi verecek olan İşçi Partisi yeni lideri Edward Samuel Miliband, dış siyaset konuları ile zaman kaybetmeyecek. İngiltere’deki Yahudi ileri gelenleri, kampanyasında sosyal ve ekonomik konulara yoğunlaşan Miliband’ın İsrail’e yönelik görüşleri hakkında şüpheciler. Ateist oldukları bilinen Miliband kardeşler gençliklerinde Yahudi toplumu etkinliklerine hiç katılmadılar, şimdi de tüm dostlarını Yahudi olmayanlar arasından seçmekteler.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Nelly BAROKAS
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
David ve Ed Miliband kardeşler İngiltere İşçi Partisi liderliği için yarıştı

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008