gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Kuzguncuk Beth Yaakov Sinagogu’nda Sukot
Kuzguncuk Beth Yaakov Sinagogu’nda Sukot

Sukot her sene olduğu gibi geçtiğimiz pazar günü Kuzguncuk Beth Yaakov Sinagogu’nda kutlandı

Hahambaşı Rav İsak Haleva, Cemaat Başkan Vekili İshak İbrahimzadeh, eski Kuzguncuklu AKP İstanbul Milletvekili Prof.Dr.Edibe Sözen, Hahambaşılık Bet Din üyelerinden Rav Yeuda Adoni, Rav Naftali Haleva, Rav İzak Perez, Hazan Araşi Davit Sivi, Aşkenaz Cemaati Başkanı Binyamin Poluman, Ankara Sinagogu Onursal Başkanı Yuda Yürüm, Neve Şalom temsilcisi ve cemaat ileri gelenlerinin yanı sıra kurum, vakıf, dernek başkan ve üyeleri, yahid ve misafirlerin katılımı ile Maftirim Korosu’nun mizmorları ve Göztepe Kültür Derneği’nin Mini Kids korosunun söyledikleri şarkılarla bir şenlik havasında gerçekleşti.

Beth Yaakov Sinagogu Vakfı Başkanı Beto Adato yaptığı konuşmada, Sukot’un esaretten kurtulmanın sevincini, İbranioğulları’nın vaad edilmiş topraklara giderken 40 yıl çöllerde dolaştıklarını ve bu zaman zarfında içlerinde yaşadıkları Suka’nın geçmiş tarihimizi ve geleceğimizi birleştirdiğini, bu sevinçli günde  Suka’da herkesin bir arada oturarak yemek yemenin bir mitzva olduğunu vurgulayan konuşmasında bu güzel ananenin gelecek nesillere de örnek olmasını temenni etti. Bu sene Kuzguncuk Cemaati Onursal Başkanı Robert Abudara’nın vefatının kendisini ve Yönetim Kurulu arkadaşlarını üzüntüye boğduğunu, kendisini her zaman özlem ile anılacağını belirtti. Abudara anısına bahçede bir Kameriye yaptıran can dostu Yasemin ve A.Yiğit Bedirgil ailesine teşekkür ve şükranlarını sundu.

Haham Akaal Rav Yeuda Adoni’nin bayram mesajları içeren konuşmasında Sukot Bayramı’nın herkesi aynı çatı altında toplamasını, bu bayramın bitkileri olan Lulav ve Etrog’un herkesi kucaklamasını, sevinci, birlik ve beraberliği simgelediğini ifade etti.

Hahambaşı Rav Haleva bayramın anlam ve önemini kendine has üslubu ile anlattıktan sonra Tora’dan ve yaşamdan, yardımseverlikten, saygı ve sevgiden örnekler vererek tüm dünya ve insanlığa barış, huzur ve bereket dileyerek konuşmasını sona erdirdi.

AKP  İstanbul Milletvekili Prof.Dr.Edibe Sözen, eski bir Kuzguncuklu olarak daha önce bulunmuş olduğu iftar yemeklerinin ardından böyle güzel bir günde birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirterek dünyaya daima sulh ve huzurun hakim olmasını diledi.

 Hazan Akaal  Davit Uçki’nin okuduğu Anoten duasının ardından bahçedeki Kameriye’nin açılışına geçildi. Sara Abudara ile kapıyı birlikte açan Hahambaşı Rav Haleva’nın, “Robert her zaman aramızda ve hep burada” sözleri herkesi duygulandırdı.

Ardından suka altındaki seudaya geçildi.

Konuklara Kuzguncuk Beth Yaakov Sinagogu Vakfı’nın hazırlamış olduğu Teilim kitapları Sukot Bayramı hatırası olarak hediye edildi.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Sukot her sene olduğu gibi geçtiğimiz pazar günü Kuzguncuk Beth Yaakov Sinagogu’nda kutlandı

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008