gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Cemaatin kötü yüzleri

Kadınlarımız güzel giyiniyorlar. Çocuklarımızın eğitimine oldukça önem veriyoruz. Burs imkânları yaratmak için çalışıyoruz. Sosyal açıdan kendimizi geliştirmek için aktivitelerde bulunuyoruz. İçimizden ünlü yazarlar, oyuncular, iş adamları çıktı. Fakirimizin önüne peynir koyabiliyor, yaşlılarımıza saygın koşullar içinde yaşam imkânları sunmak için gönüllülerimiz çalışıyor. Bunlar bir toplum açısından gurur duyulması gereken tutumlar. Bunlar cemaatimizin güzel yüzleri. 

Ancak her toplumda olduğu gibi bizim toplumumuzun da kötü yüzleri var. Bunlarla yüzleşmedikçe bu kötülüklerin ruhu aramızda sinsice dolaşıyor. Biz bu tozları halı altına attıkça evimizin içine pis bir koku doluyor. Belki de artik bahar temizliği yapmanın vakti geldi… Neden mi bahsediyorum?  Ev içi şiddetten.

Amerika’da yaşadığım dönemde profesyonel bir eğitimden geçip, kadın sığınma evinde çalıştım. Virginia’da Alexandria Belediyesi’ne bağlı bu evde gördüklerim dudak uçuklatıcı cinstendi. Sekiz çocuğuyla karısını sokağa atan adamlardan, karısını beyin kanaması geçirtene kadar dövenler… Benim gördüklerim bu adamların kendileri değil, bunlardan kaçabilmeyi basarmış kadınlardı.

Bu evde çalışmadan evvel bize verilen eğitimde Yahudi kadınların bu eve çok az geldiği söylenmişti. Bunun sebebi Yahudi cemaatlerinde ev içi şiddet olmaması değil. Bunun sebebi Yahudi kadınlarının bu bela karşısında genelde susmaları, cemaatlerinde adlarının çıkmasını istememeleri. Yani isimlerine leke gelmesin diye şiddetin psikolojik lekesiyle hayat boyu dolaşıyor bu kadınlar. Üstelik suçlu bir başkası.

Türkiye’deki cemaatimizde de ev içi şiddet var. Çok örneklerini biliyor, tanıyorum. Bu konuyu Şalom gazetesinde irdeleyeceğimi Internet üzerinden Facebook’ta paylaşınca telefonla bir uyarı aldım. Çünkü çok yakın zamanda çok yakınımda bu şekilde bir olay yaşandı. Arayan şiddet uygulayıcısı herhalde isim vereceğimi sanmış olmalı. Oysa burası profesyonel bir platform ve benim derdim kimsenin ismini karalamak değil. Üstelik bu olay cemaatte duyduğum ilk ya da tek şiddet olayı değil. Daha neler duydum, neler gördüm, ama bugüne kadar hiç bu konuyu bu gazete gibi bir platformda irdelemek fırsatım olmamıştı. Beni uyaranlara sorarım. Beni de mi döveceksiniz? O zaman kalemin yumruktan güçlü olduğunu bu köşemde size hatırlatırım.

Cemaatimizin birçok büyüğü boşanma konusuna negatif yaklaşıyor. Yahudi çiftler boşanmasın diye seminerler veriliyor, din büyükleri tarafından konuşmalar yapılıyor. Boşanma dünya sonu değil. Ama şiddet görmek dünya sonu olabiliyor. Amerika’da aldığım eğitimde bir kez kalkan elin bir daha mutlaka kalkacağı ve dengesini kaybetmiş bir adamın rahatlıkla karısını öldürebileceği yahut kadını kendini intihar etmeye ikna etmek için bile şiddet kullanabileceğini öğretmişlerdi. Beni eğitenler profesyonel psikologlar, sosyologlar ve sosyal görevlilerdi. Hayatını buna adamış insanlardı. Bir bildikleri vardı.

Ayrıca öğrendiklerim şunlar: Ev içi şiddet sadece el kaldırmak değil. Psikolojik şiddet boyutu var. Ekonomik şiddet boyutu var. Cinsel şiddet boyutu var. Sosyal şiddet boyutu var. Liste uzun.

Bu cemaatin genç bir yüzü olarak meydan okuyorum. Var mı aranızda şiddeti savunabilen? Var mı, neymiş Yahudi evlilik bozulmasın diye, şiddet gibi bir canavarı aramızda barındırmak isteyen? Bu kadar güzel bir cemaatken, var mı bu kötü yüzü hala aramızda saklamak isteyen? Gönüllerimizdeki sığınma evinde rahatça barınması ve iyileşmesi gereken kadınken, meğer biz bu evi bu canavara vermişiz.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Nuia Mana ŞAL"AUM" haber@salom.com.tr
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008