gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Obama’ya karşı büyük protesto
Obama’ya karşı büyük protesto

HAFTANIN İZİ

Obama’ya karşı büyük protesto

On binlerce muhafazakâr beyaz, siyahilerin haklarını savunan Martin Luther King Jr’un 28 Ağustos 1963’te ünlü “Bir rüyam var” adlı konuşmasını yaptığı Lincoln Anıtı’nda toplandı. Gösteriyi düzenleyen radyo ve televizyon programcısı Glenn Beck, gösterinin Luther King’in konuşmasının yıl dönümüne denk gelmesinin tamamen tesadüf olduğunu savundu. ‘Ülkenin onurunun kurtarılması’ adına düzenlenen gösteride geleneksel Amerikan değerlerine dönülmesi savunuldu. Sivri açıklamalarıyla tanınan Beck, Başkan Barack Obama’yı beyazlara karşı ırkçılıkla suçladı. Söz alan Cumhuriyetçi Başkan eski adayı Sarah Palin, yurtdışında görev yapan Amerikan askerlerine saygılarını sundu ve ülkenin onurunun kurtarılması gerektiğini vurguladı. Her yaştan beyaz giysili göstericiler Başkan Obama’yı Amerikan değerlerini ayaklar altına almakla suçladı. Gösteriye katılan protestocular Obama’yı nükleer çalışmalarını hızlandıran İran’a karşı gelmemekle suçladı. Protestocular ayrıca ABD’nin İsrail politikasındaki değişiklikten de rahatsız olduklarını belirtip, İsrail’in saldırıya uğramasından Obama’nın rahatsız olmayacağını dile getirdiler. Obama’nın ABD yerine İslam’ı seçeceğini dile getiren protestocular Washington’da düzenlenecek İsrail-Filistin barış görüşmelerinin sadece Obama’nın bir şovu olduğunu dile getirdiler.

AFRİKA

SOMALİ: İslamci militanlarla, hükümet güçleri arasındaki çatışmaların sürdüğü Somali’de bu sefer parlamento üyeleri hedef oldu. Başkent Mogadişu’da bir oteli, hükümete bağlı askerlerin kullandığı üniformaları giyerek basan radikal El Şebab Örgütü üyeleri tek tek odalara girerek altısı milletvekili, beşi hükümet çalışanı olmak üzere aralarında bir kadın ve çocuğun da bulunduğu 32 kişiyi öldürdü.

Afrika Birliği güçleri tarafından desteklenen Somali hükümeti başkentin bazı bölümlerini halen elinde tutan radikal militanların köklerini kazımakla tehdit etmesi üzerine El Şebab Örgütü işgalci olarak nitelediği Afrika Birliği Barış Gücü askerlerinin ülkeden ayrılması için savaş ilan ettiğini açıkladı.

KENYA: Ağustos başında yapılan referandumla onaylanan yeni anayasa, başkent Nairobi’de düzenlenen büyük bir törenle Cumhurbaşkanı Mwai Kibaki tarafından imzalanarak yürürlüğe girdi. Amacı, 2007’deki genel seçimler sonrasında meydana gelen ve binlerce kişinin ölümüne yol açan türden siyasi şiddet olaylarının tekrarlanmasını önlemek olan yeni anayasa, ülkenin 1963’te İngiltere’den bağımsız hale gelmesinden bu yana Kenya tarihindeki en önemli dönüm noktası olarak gösteriliyor. Değişiklikler sayesinde siyasi himayenin ve kabile kayırma uygulamasının son bulacağı ve ciddi bir toprak reformu yapılacağı belirtiliyor.

D. KONGO: 1993-2003 yılları arasında eski adı Zaire olan Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde yaşanan çatışmalar BM tarafından detaylıca soruşturuluyor. BM’nin taslak raporunda “aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu on binlerce etnik Hutu’nun, Ruanda ordusu ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki müttefiklerince öldürüldüğü ve bu suçların ‘soykırım’ tanımlaması altına girebileceği” vurgulanıyor. BM taslak raporuna göre Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde bu dönemde on binlerce insanın sistematik bir şekilde öldürüldüğü tahmin ediliyor. BM Güvenlik Konseyi ayrıca hafta içinde olağanüstü toplanarak, bu yılın başında Luvungi kentinde 150 kadın ve çocuğa tecavüz eden silahlı şahıslar arasında Ruanda ordusu ve Kongo isyancı grubu AFDL’nin da yer aldığı iddialarını inceledi.

ASYA

ÇİN: Harbin’den kalkan ve Yichun şehrinin Lindu havalimanı yakınına düşen bir yolcu uçağından 53 kişi sağ kurtuldu, 43 kişi hayatını kaybetti.

PAKİSTAN: 1600 can alan, 20 milyon kişiyi etkileyen sel felaketinin boyutları büyüyor. Sel felaketinin önemli hasar verdiği Sind Eyaleti’nde sular tekrar yükselmeye başladı, 1 milyon kişi daha evlerini terketti. BM, 75 bin çocuğun ölme riski olduğunu bildirdi.

FİLİPİNLER: Başkent Manila’da Hong Konglu turistlerin bulunduğu bir otobüsü rehin alan saldırganın etkisiz hale getirilmesi için düzenlenen başarısız operasyon sırasında sekiz turist saldırganın ateş açması sonucu hayatını kaybetti. Hata yapıldığını kabul eden polis, beş memurunu açığa aldı.

AMERİKA

MEKSİKA: Popüler tatil şehri Puerto Vallarta’da 150 kişinin içinde bulunduğu sırada bir barda meydana gelen patlamada yirmi kişi yaralandı. Polis bir şüphelinin gözaltına alındığını bildirdi.

ŞİLİ: Çökme sonucu yerin 700 metre altında mahsur kalan 33 madenciyi kurtarma çalışmalarının en az dört ay süreceği açıklandı. Yaşadıkları ‘kapalı kalma’ tecrübesi bir astronotunki ile benzerlik gösteren madenciler için psikologlar NASA’dan yardım istedi. Çekilen video görüntüleri ile ailelerini mutlu eden madencilerin en az beş tanesinin depresyonda olduğu belirtildi.

KÜBA: Devlet Başkanı Raul Castro’nun parlamentoda küçük işletmeler üzerindeki devlet kontrolünün azaltılacağı açıklaması üzerine iki yeni yasa resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu yasalara göre yabancı yatırımcılara devlete ait arazileri 99 yıllığına kiralama ve vatandaşların kendi ürünlerini yetiştirip satmalarına izin verilecek. Yasalarla ekonomi üzerindeki devlet kontrolünü azaltma ve devlet gelirlerini artırma amaçlanıyor. Mülkiyet yasalarındaki değişiklik ile “turizmdeki yabancı yatırımı artırmak ve yatırımcıya kolaylık sağlanması” planlanıyor.

AVRUPA

YUNANİSTAN: Eğitim için havalanan orduya ait altı savaş uçağından ikisi havada çarpıştı bir pilot öldü, ikisi yaralandı.

FRANSA: Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, çok eşli yaşayan ve haksız yere sosyal yardım alarak devleti dolandıranlarla, polis ve jandarma gibi asayiş görevlilerinin canlarına kasteden saldırılarda bulunan ve on yıldan az bir süredir vatandaşlık hakkına sahip olan göçmen kökenlilerin vatandaşlıktan atılmalarını kolaylaştıran bir yasa tasarısı hazırlanmasını talep etti. 

YUNANİSTAN: Bütçeyi kısmak için sıkı bir denetime giden hükümet, ölmüş 321 kişiye halen emeklilik maaşı ödendiğini farketti. Ölen kişilere emeklilik ödemesi yapan bir devletin ‘Üçüncü Dünya’ya ait olduğunu’ söyleyen Çalışma Bakanı Yorgos Koutroumanis, Yunanistan’ın bu şekilde kendisine bir ‘’Avrupa ülkesi demeyi sürdüremeyeceğini’’ belirtti.

ORTADOĞU

IRAK: Ülkenin yedi kentinde düzenlenen koordineli intihar saldırılarında 79 kişi öldü, 286 kişi yaralandı. El Kaide’nin bu saldırılarla Bağdat ve tüm Irak’ta güç sahibi olmaya çalıştığı ve Irak güvenlik güçleri arasında güvensizlik yaratmayı hedeflediği belirtildi.

İRAN: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hamid Begai, İran’ın II. Dünya Savaşı’nda uğradığı zarardan dolayı tazminat talebinde bulunacaklarını ve konunun uluslararası arenada hukuken takipçisi olacaklarını söyledi.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Karel Valansi
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
 

Somali'den Meksika'ya, Küba'dan İran'a haftaya damgasını vuranlar...

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008