gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Yahudi aile Macaristan’a dava açtı

Baron Mor Lipot Herzog’un ailesi Macaristan’dan, Nazi döneminde yağmalanan yaklaşık 100 Milyon dolar değerindeki eserlerin iadesini istiyor

Sanat koleksiyoncusu ve banker Baron Mor Lipot Herzog’un ailesi, II. Dünya Savaşı sırasında el konulan, aralarında ünlü İspanyol ressam El Greco’nun eserlerinin de bulunduğu toplam değeri 100 milyon doları aşan 40 kadar eserin iadesi için Macaristan hükümetine dava açtı. Aile daha önce Macaristan’da kaybettikleri hukuk savaşını, bu kez Amerika’nın başkenti Washington’da başlattı. Devlete ait bazı müzelere de dava açan aile üyelerinin belirttiğine göre Macaristan, aileye ait 40 kadar eseri elinde tutuyor. Baron Mor Lipot Herzog 1934 yılında, bu koleksiyonu ailesine miras bırakmıştı.

Herzog’un torunu David de Csepel, “Holokost’ta olanların kınanması gerekir. Ancak Macaristan’ın, eserlerin ailemize ait olduğunu bile bile elinde tutması da oldukça kötü” diyerek tepkisini belirtiyor. Los Angeles Times Gazetesi’ne açıklama yapan aile avukatı Michael Shuster bu davanın, Amerikan mahkemelerinde bir ailenin, bir ülkeye açtığı en büyük davalardan biri olduğunu iddia etti.

2000 yılında, Budapeşte şehir mahkemesinin eserlerden on tanesinin Herzog’un torunu Martha Niereberg’e ait olduğuna hüküm vermesi ile aile ufak çaplı bir zafer kazanmıştı. Ancak 2008 yılında temyiz mahkemesi bu hükmü bozdu.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Baron Mor Lipot Herzog’un ailesi Macaristan’dan, Nazi döneminde yağmalanan yaklaşık 100 Milyon dolar değerindeki eserlerin iadesini istiyor

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008