gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Hamas, El Fetih ile görüşmesini iptal etti

Hamas yetkililerinin yaptıkları açıklamada, FÖY’ün Amerika öncülüğünde gelecek ay başlayacak barış görüşmelerine katılmasının iki farklı grup arasındaki görüşmeleri çok zora soktuğunu ifade etti.

Filistin Ma’an Haber Ajansı’nının Pazar günü verdiği habere göre Filistinli iki rakip grup arasında geçtiğimiz hafta sonu başlaması gereken uzlaşı görüşmeleri, FÖY’ün barış görüşmelerine katılıyor olmasından dolayı iptal edildi.

Görüşmeler Hamas’ın şiddet kullanarak Gazze Şeridi’ni işgal ettiği 2007 yılında oluşan ayrılığı gidermeyi hedefliyordu.  İşgal sonrası laik El-Fetih Gazze’deki kontrolü kaybetmişti.

Filistin Maliye Bakanı’nın verdiği verilere göre FÖY’ün 2010 yılında şu ana kadar aldığı $583,5 milyonluk bütçe desteğinin sadece %22’lik kısmı Arap bağışçılardan geldi. Kalan destek Avrupa Birliği, ABD ve uluslararası bağışçılardan sağlandı.

Gelen bütçe desteği 67.000’i Gazze Şeridi’nde görev yapan toplam 148.000 FÖY çalışanının maaşının ödenmesinde kritik bir öneme sahip. Özellikle Gazze Şeridi’ndeki çalışanların maaşları Hamas’ın yönetiminde bölge ekonomisini hayatta tutuyor. Batı Şeria’nın %8’lik ekonomik büyümesinde bütçe desteği ekonominin lokomotiflerden biri olarak yerini alıyor.

Filistin’e Arap ülkelerince söz verilen ve iletilmeyen yardımları alabilmek için taraflar arasında uzlaşı olması bekleniyordu.

Uzlaşının olmaması Hamas ve El-Fetih arasındaki rekabet ve ayrılığı körüklemeye devam ederken bir diğer kayıpta ekonominik desteğin kesilmesinden geliyor.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Hamas yetkililerinin yaptıkları açıklamada, FÖY’ün Amerika öncülüğünde gelecek ay başlayacak barış görüşmelerine katılmasının iki farklı grup arasındaki görüşmeleri çok zora soktuğunu ifade etti.

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008