gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Barak genelkurmay başkanını seçti
Barak genelkurmay başkanını seçti

İsrail’de uzun süredir gündemi meşgul eden ve soruşturmalara konu olan genelkurmay başkanlığı seçimi tamamlandı. Savunma Bakanı Ehud Barak, yeni Genelkurmay Başkanı’nı Yoav Galant olarak açıkladı.

İsrail Savunma Bakanı Barak’ın, Pazar günü gerçekleşen kabine toplantısında açıkladığı  Galant ismi önümüzdeki hafta bakanlar kurulunun onayına sunulacak.

Şubat 2011’de Gabi Aşkenazi’nin görev süresini tamamlamasıyla Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna oturacak olan Tümgeneral Galant, donanmadan gelen ilk genelkurmay olacak. 51 yaşındaki Galant, 1977’de donanma komandolarına katılarak özel kuvvetlerde görev aldı. Daha sonra bölük komutanlığına getirilen Galant, 1994’te  filodan kara kuvvetlerine geçiş yapan ilk subaylardan olarak Cenin Tugayı’nın komutanlığına getirildi. Galant, 1999 yılına kadar Gazze Tümeni’nin komutanlığını yaptı. 2002’de tümgeneralliğe terfi eden Galant, 2005 yılında Güney Orduları komutanı oldu, Gazze Operasyonu’nda da önemli rol oynadı.

Orduda saygı gören isimlerden olan Yoav Galant’ın adaylığı, Aşkenazi ile arasındaki gerginlik, politikacı ve iş dünyasından isimlerle olan ilişkileri nedeniyle tartışma yaratmıştı. Galant’ın rakiplerinin imajını kötüleyerek kendi olumlu yönlerinin ortaya çıkması için bir halkla ilişkiler firmasıyla anlaştığı iddia edilmiş, tümgeneral ise iddiaları reddetmişti.

Ehud Barak ise konuyla ilgili soruşturmanın sonlandırılmasını beklemeden genelkurmay seçimini gerçekleştirdi.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
İsrail’de uzun süredir gündemi meşgul eden ve soruşturmalara konu olan genelkurmay başkanlığı seçimi tamamlandı. Savunma Bakanı Ehud Barak, yeni Genelkurmay Başkanı’nı Yoav Galant olarak açıkladı.

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008