gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Pakistan'da seller 14 milyon kişiyi etkiledi
Pakistan'da seller 14 milyon kişiyi etkiledi

Asya

PAKİSTAN: 1600 kişinin hayatına mal olan selden, on dört milyon kişi etkilendi. BM, Pakistan’daki sel felaketinin boyutlarının, Güney Asya’da 2004’te yaşanan tsunami felaketinden büyük olduğunu bildirdi. BM dört milyon kişinin yiyecek yardımına muhtaç hale geldiğini duyurdu.

ÇİN: Ülkenin kuzeybatısında Gansu eyaletinin Zugu bölgesinin yoğun yağış alması toprak kaymalarına neden oldu. Baylong nehrinin taşması sonucu ise çok sayıda ev çamur altında kaldı. Şiddetli yağışların neden olduğu toprak kaymalarında 337 kişi öldü, 117 kişi yaralandı 1348 kişi ise halen kayıp. Kurtarma çalışmalarını Çin Başbakanı Ven Ciabao da bizzat izliyor.

HİNDİSTAN: Cammu Keşmir Eyaleti’nin dağlık bölgelerini vuran sel felaketinde ölü sayısı 132’ye çıktı, 400 kişi halen kayıp. Mumbai kenti açıklarında iki yük gemisinin çarpışması sonucu, denize yakıt sızmaya başladı. Yeeni bir çevre felaketinden korkuluyor.

JAPONYA: Hiroşima kentine 6 Ağustos 1945 tarihinde ABD tarafından atılan atom bombasıyla hayatını kaybeden 140 bin kişi anıldı. Felaketin 65. yılında düzenlenen törene ABD’nin yanısıra İngiltere ve Fransa temsilcileri ilk kez resmi olarak katılırken, iki yıl önceki anma törenlerine katılan Çin’in bu yılki törenlere katılmaması dikkat çekti.

 

Afrika

RUANDA: 1994’teki soykırımdan bu yana ikinci kez devlet başkanı seçimi yapılan ülkede 2003 yılında oyların yüzde 95’ini alarak seçilen Paul Kagame’nin tekrar devlet başkanlığı koltuğuna seçilmesi bekleniyor.

MISIR: Başkent Kahire’de bulunan İslam Sanatları Müzesi yedi yıl süren onarımdan sonra tekrar açılıyor. Dünyanın en büyük İslam müzesinin onarımı için 26 milyon TL harcandı.

Amerika

ABD: BP, Meksika Körfezi’nde çevre felaketine neden olan petrol kuyusunu temelli kapatmak için kuyuya sekiz saat çamur döktü. Kuyuyu kapatma işlemi 110 gündür sürüyor. ABD Enerji Bakanlığı, aylardır okyanusa akan petrolün yüzde 75’inin yapılan çalışmalar ve doğa tarafından temizlendiğini belirtti. 

KÜBA: Dört yılın ardından ilk defa halk karşısına çıkan Küba Devlet eski Başkanı Fidel Castro İran ve ABD arasında yaşanacak bir savaşın dünyanın sonunu getireceğini söyledi.

VENEZÜELA: Devlet Başkanı Hugo Chavez, Kolombiya’nın Devlet yeni Başkanı Juan Manuel Santos’un yemin ederek göreve başlaması üzerine diplomatik ilişkileri yeniden kurmak istediğini vurguladı. İki ülke arasındaki ilişkiler isyancı örgüt FARC’ın liderlerinin Venezüela’da saklandığının belirlenmesi üzerine açılmıştı. İlk adım olarak Venezüela Dışişleri Bakanı Nicolas Maduro ile Kolombiya Dışişleri Bakanı Maria Angela Holguin Bogota’da bir araya geldi.

Avrupa

RUSYA: Başkent Moskova’nın güney ve doğusunu kapsayan geniş bir alanda 600 ayrı noktada yangınların devam ettiği, 40 dereceyi geçen sıcakların nedeniyle yangınların kontrol altına alınamadığı belirtildi. Yangınlarda şimdiye kadar 50 kişi öldü. Şehri kaplayan duman nedeniyle Domodedovo uluslararası havaalanında uçuşlar aksadı. Yangınların Urallar’daki Mayak Nükleer tesisini tehdit etmesi üzerine acil durum ilan edildi.

HOLLANDA: Atık ticaretini önlemeye yönelik yasağa rağmen, Avrupa’dan içinde insan sağlığına zararlı maddeler bulunan eski elektronik cihazların Afrika ve Asya’ya ihracına devam ediliyor. Avrupa’nın en işlek limanlarından olan Rotterdam’dan yılda dokuz milyon tondan fazla atık naklediliyor. Atık mallar en çok Batı Afrika’da Gana ve Nijerya’ya, Asya’da ise Pakistan ve Hindistan’a yollanıyor.

YUNANİSTAN: IMF ve Avrupa Birliği Yunanistan’ın bütçe açığını azaltma yolunda iyi ilerlediğini belirtti. Yunanistan belirli hedefleri tutturmasına göre 110 milyar Euro’luk kredinin 13 Eylül’de teslim edilecek olan 9 milyar euro tutarındaki borç dilimine hak kazanabilecek. Kamu harcamalarını kontrol altına almaya çalışan Yunanistan’da hayat sık sık grevlerle durma noktasına geliyor.

Ortadoğu

UMMAN: Hürmüz Boğazı’nda Katar’dan Japonya’ya iki milyon varil ham petrol taşıyan Japon yakıt tankerinde geçen hafta Umman yakınlarında meydana gelen patlamanın bir saldırıdan kaynaklandığını bildirildi. El Kaide ile bağlantılı bir örgüt patlamanın sorumluluğunu üstlendi.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Karel Valansi
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008