gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İran ‘anlaşma istiyorum’ diyor ama tehdidi de kesmiyor
İran ‘anlaşma istiyorum’ diyor ama tehdidi de kesmiyor

Avrupa Birliği dışişleri bakanları Brüksel’de yaptıkları toplantıda, İran’a yönelik yeni ve daha sert yaptırımları onayladı. Yaptırımlar, İran’ın enerji ve bankacılık sektörünü hedef alıyor. İran yönetimi ise, nükleer programı nedeniyle İran’a karşı alınan BM yaptırımlarını uygulayacak ülkelerle ticareti kesmeye hazırlanıyor. İran bankacılık sektörüne uygulanacak yaptırımların dünya mali sisteminde istikrarsızlık yaratacağını savunan Tahran yönetimi, İran’ın kendi aktif varlıklarını koruma yolları bulacağını hatırlatıyor.

Bu sırada İran, nükleer takasla ilgili mektubunu Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’na (UAEK) sundu. Mektupta İran’ın uranyum takası görüşmelerine hemen başlamaya hazır olduğu belirtiliyor. İran’ın UAEK daimi temsilcisi Büyükelçi Ali Asker Sultaniye yaptığı açıklamada, ülkesinin ABD, Rusya ve Fransa’dan oluşan Viyana Grubu’yla zenginleştirilmiş uranyum takasına ilişkin görüşmelere başlamaya hazır olduğunu söyledi.  Sultaniye, ülkesinin nükleer programının barışçı amaçlı olduğunu yineleyerek, tıp alanında kullanılmak üzere tamamen insani amaçlar için zenginleştirilmiş uranyum almak istediklerini bildirdi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, nükleer takas anlaşmasının İran’ın iyi niyetini gösterdiğini söyledi. Esad, “Her ülkenin barışçıl nükleer teknolojiye sahip olma hakkı vardır” dedi. İran’ın, yaptırımlardan dolayı eleştirdiği Rusya ise Tahran’a sert tepki gösterdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı, eleştirileri “kabul edilemez” olarak niteledi.

Afrika

SOMALİ: Başkent Mogadişu’da aşırı dinci militanlarla hükümet güçleri arasında çıkan çatışmalarda on iki kişi öldü, 43 kişi yaralandı. Afrika Birliği, aşırı dinci Eşşebab militanlarına karşı, ülkedeki barış gücüne iki bin asker daha yollama kararı aldı.

KAMERUN: Kamerun Sağlık Bakanlığı, ülkenin kuzeyinde yayılan kolera salgınının ciddi boyutlara ulaştığını, salgının komşu Nijerya ve Çad’a yayılmasından endişe edildiği belirtti. Ülkede baş gösteren salgında şimdiye kadar 77 kişi hayatını kaybetti.

KENYA: Ev yapımı kaçak içkiden on yedi kişi öldü, onlarca kişi kör oldu.

Amerika

ABD: 2004-2009 arasına ilişkin Amerikan ordusuna ait 90 bin belge basına sızdı. Wikileaks adlı internet sitesinde yayınlanmasının ardından Guardian ve New York Times Gazeteleri ile Alman Der Spiegel Dergisi’nde de yayınlanan belgelere göre 200 Afgan sivilin ölümü faili meçhul denilerek kamuoyundan gizlendi. Savunma Bakanlığı’nın ulusal güvenliğin tehlikeye attıldığını belirttiği olayın ABD tarihindeki en büyük ‘gizli belge sızdırma olayı’ olduğu tahmin ediliyor.

VENEZÜELA: FARC ve ELN gibi isyancı örgütlerin liderlerini barındırdığı için Kolombiya ile ilişkileri bozulan Venezüela, Kolombiya ile tüm diplomatik ilişkilerini kesti. Kolombiya’nın ülkesine saldırı düzenleme riskinin yüksek düzeyde olduğunu belirten Venezüela Cumhurbaşkanı Hugo Chavez, bu durumdan ABD’yi suçladı. Chavez, saldırı durumunda ABD’ye petrol satışını kesme tehdidinde bulundu. Venezüela, ABD’nin en fazla petrol ithal ettiği beşinci ülke.

PARAGUAY: Latin Amerika’nın Güney Koni Bölgesi şiddetli kutup soğuklarının etkisinde kaldı. Arjantin’de dokuz, Paraguay’da altı, Uruguay’da da iki kişi soğuk hava nedeniyle hayatını kaybetti.

Brezilya: Brezilya’da yüzlerce Amazon yerlisi, tarihi bir mezar yerinin üzerine kurulmakta olduğunu söyledikleri bir hidroelektrik santral inşaatını işgal etti, 100 işçi mahsur kaldı.

Asya

PAKİSTAN: Pakistan’ı ziyaret eden ABD Dışişleri Hillary Clinton, Pakistan’a yönelik yardım projelerini İslamabad’da kamuoyu ile paylaştı. ABD’nin projeler için ayırdığı 7,5 milyar dolarlık bütçe ile Pakistan’da iki hidroelektrik santral inşa edilecek. Ülkede Taliban’a karşı düzenlenen hava saldırısında bir Taliban komutanı ile on dört militan öldürüldü. Militanlarca kullanılan çok sayıda sığınak ve mağara da tahrip edildi.

KAMBOÇYA: Kızıl Kmerler rejimi döneminde işkence yapılan Tuol Sleng cezaevinin müdürü ‘Douch’ lakaplı Kaing Guek Eav, insanlığa karşı suç işlemekten 30 yıl hapse mahkûm edildi. Söz konusu cezaevinde 1975 ile 1979 arasında 15 bin kadar kişi işkence sonrası öldürülmüştü.

AFGANİSTAN: Ülkenin güneydeki Sangin bölgesinde düzenlenen roket saldırısında en az 52 sivilin öldüğü açıklandı. Olaya, militanlarca mı yoksa NATO tarafından mı atıldığı bilinmeyen roketin yol açtığı bildirildi.

BAŞKURDİSTAN: Rusya Federasyonu’na bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti Meclisi, Rusya Devlet Başkan Dmitri Medvedev tarafından önerilen Rüstem Hamitov’un cumhurbaşkanlığını onayladı.

GÜNEY KORE: Güney Kore’nin, Kuzey Kore’ye ait nükleer veya askeri tesisleri vurabilecek kapasitede, 1500 kilometre menzilli, cruise füzesi geliştirdiği açıklandı.

Avrupa

ALMANYA: Cumartesi günü Duisburg’da düzenlenen müzik festivalinde on dokuz kişinin ezilerek ölmesi üzerine soruşturma açıldı. İddialara göre güvenlikle ilgili birçok düzenleme yerine getirilmedi.

Romanya: Yedi İsrail askerinin bulunduğu bir helikopter düştü. Kaza sonrası dört kişinin cesedine ulaşıldı.

BELÇİKA: Avrupa Birliği dışişleri bakanları toplantısında İzlanda’nın üyelik müzakerelerini başlatma kararı alındı. İzlanda’nın Hırvatistan’la birlikte 2012 ya da 2013’te birliğe üye olabileceği tahmin ediliyor.

İTALYA: Başbakan Silvio Berlusconi aralık ayında miting sırasında saldırıya uğradığı Katedral Meydanı’nda ünlü Fransız şarkıcı Charles Aznavour ile birlikte şarkı söyledi. Milano’nun ünlü katedralinin bakım ve restorasyonuna katkı amacıyla düzenlenen konser sırasında, Berlusconi’ye kente katkılarından dolayı bir ödül de verildi.

ALMANYA: Aşırı dinci terörist gruplardan kurtulmak için yardım isteyenler için 24 saat Türkçe ve Arapça hizmet veren bir hat kuruldu.

Ortadoğu

IRAK: Kerbela kenti yakınlarında Şiileri hedef alan çifte bombalı saldırıda 25 kişi öldü, 68 kişi yaralandı. Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

 

 

Facebook'ta Paylaş
Yazar Karel Valansi
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008